Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Yorkshire terrier

Pochodzenie Yorkshire terrier

Rasa Yorkshire terrier powstała na początku XIX wieku. Rewolucja przemysłowa przyczyniła się do tego, iż pracownicy szkoccy opuścili swój kraj i udali się do Yorkshire, w północnej Anglii. Psy, które posiadali były dla nich bardzo cenne, dlatego zabrali je ze sobą. Wykorzystywali je w walce z pasożytami i do stróżowania. Następnie odkryto ich instynkt łowiecki i zaczęto wykorzystywać je do polowań na szczury w kopalniach, a także na króliki w norach. Zaletą psa było, iż był mały i dzięki temu tani w utrzymaniu.

W późniejszym czasie polowanie na szczury zaczęto wykorzystywać jako sport. Yorki miały za zadanie pokonać jak największą liczbę szczurów w ustalonym czasie. Najprawdopodobniej do powstania Yorkshire terriera przyczynił się Huddersfield Ben. Pozostawił on po sobie potomstwo, które przekazywało jego charakterystyczne cechy wyglądy czy charakteru.
Pies został zauważony przez damy. Hodowcy starali się dopasować wygląd do oczekiwań kobiet. Dobierali mniejsze psy o jak najlepszym owłosieniu, dzięki temu kilka lat później zaczęto nazywać je yorkshire terrierami.

Ogólna charakterystyka

Yorkshire terrier jest to rasa miniaturowa. Nosi się bardzo dumnie. Wyróżnia się długimi i miękkimi włosami. Jest upartym, pewnym siebie, odważnym i energicznym psem.

Budowa i wygląd Yorkshire terrier

Dorosły york ma zazwyczaj około 18-23 cm wysokości i waży do około 3,2 kg, dzięki swoim małym rozmiarom jest często wybierany na psa do mieszkania w bloku. Sylwetka jest zwarta i opływowa. Posiada jedwabiste, długie i błyszczące włosy. Jego kończyny są proste, pokryte włosami, a łapy małe. Ogon ma lekko łukowaty. Umaszczenie płowo-złoty kolor na głowie i piersi, natomiast reszta ciemno-stalowo-niebieska.

Yorkshire terrier szczeniak

Zalety

 • jest miły, przyjazny, wesoły, pewny siebie
 • łatwy w transporcie
 • inteligentny i odważny
 • bardzo czujny
 • oddany właścicielowi
 • potrafi dostosować się do każdego mieszkania
 • nie wymaga dużych porcji jedzenia
 • posiada włosy, dzięki czemu jest psem odpowiednim dla alergików

Wady

 • hałaśliwy
 • wymaga regularniej pielęgnacji włosów
 • dość drogi
 • często bywa zazdrosny
 • trudny w szkoleniu
 • lubi się ubrudzić podczas spaceru

Żywienie

Pies Yorkshire terrier posiada szybki metabolizm. Podczas wyboru jedzenia należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wiek naszego pupila. Dorosłe yorki mają nieco inne potrzeby niż młode. Szczeniaki mają więcej energii i szybko rosną, dlatego mają większe zapotrzebowanie. Możemy przygotowywać jedzenie sami, lub podawać dobrej jakości gotową karmę.

Jeśli gotujemy sami powinniśmy pamiętać, aby zapewnić odpowiednie witaminy i minerały. Natomiast, gdy wybieramy gotową karmę powinna ona być jak najlepszej jakości.

Yorkshire terrier

Pielęgnacja Yorkshire terrier

Ze względu na swoje długie włosy york powinien być czesany jak najczęściej, najlepiej codziennie. Brak pielęgnacji włosów może powodować ich poplątanie, które po czasie może być niemożliwe do rozczesania. Pupila powinniśmy kąpać raz w tygodniu, używając odpowiednich do tego preparatów. Włosy wymagają regularnego przycinania. Nie można również zapominać o przycinaniu pazurków.

Yorkshire terrier – pytania i odpowiedźi

Rasa ta nie należy do najtańszych. W Polsce jest ona bardzo popularna i nie ma problemu z dostępnością do niej. Dzięki swojej popularności ceny są zróżnicowane. Cena miniaturki z rodowodem ZKWP najczęściej wynosi od 2000 zł. Natomiast koszt kupna szczeniaka ze znanej hodowli wynosi od 2500 zł do nawet 4500 zł. Z bardzo znanych hodowli cena może być jeszcze wyższa. Cena yorka bez rodowodu jest znacznie niższa, można go kupić za mniej niż 1000 zł.

Pies Yorkshire terrier nadaje się do domu ze starszymi dziećmi. Małe dzieci mogą przypadkowo wyrządzić mu krzywdę. Podczas zabawy z małymi dziećmi powinny być one pod kontrolą dorosłych.

Pies może żyć z kotem pod jednym dachem, musimy jednak pamiętać, że każde zwierzę jest inne. Może być sytuacja, gdy zwierzęta bardzo szybko się do siebie przyzwyczają. Jednak bywa również tak, że pupile nie mogą się do siebie przyzwyczaić. Potrzebujemy wtedy dużo cierpliwości i opiekuńczości.

Średnia długość życia wynosi od około 13 do 16 lat. Zdarzają się przypadki, gdy york żyje nawet 20 lat.