szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy (pomeranian)

Pomeranian

Szpice miniaturowe to bez wątpienia małe, urocze psy, które podbijają serca milionów miłośników czworonogów. Znane są również pod nazwą Pomeranian. A największą sławą jak do tej pory okrył się piesek o imieniu Boo, a to wszystko dzięki swojemu charakterystycznemu strzyżeniu. Jakie pochodzenie ma rasa, jaki charakter mają psy tej rasy i czym należy je karmić?

Historia i pochodzenie rasy

Szpice są powszechnie uważane za najstarszą grupę psa domowego, mówi się, że pierwszy szpic pojawił się 6 tysięcy lat temu. Wiarygodne źródła na temat długowłosych szpiców pochodzą jednak z XVIII i XIX wieku z Europy Środkowej, zwłaszcza Niemiec. Jako że pochodzi z Pomorza, znad Bałtyku odziedziczył nazwę Pomeranian. Pierwsze osobniki tej rasy w Polsce pojawiły się dopiero w latach 80 i 90 poprzedniego wieku.

Budowa i wygląd szpica minaturowego

Szpic miniaturowy jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Waży zaledwie od 2 do 3.5 kilograma, a mierzy w kłębie od 18 do 22 centymetrów. Pomeranian ma długie futerko z wełnistym podszerstkiem, które odstaje od ciała, charakterystyczny kołnierz wokół szyi i mocno owłosiony ogon. Najczęściej występująca maść to pomarańczowa (ruda), lecz są również inne: białe, czarne, szare.

Charakter

Pomeranian jest psem wesołym i energicznym. Jako że bardzo przywiązuje się do swojego opiekuna, wymaga poświecenia mu dużej ilości czasu, nie czuje się dobrze też pozostawiony sam w domu. Chętnie przebywa u swojego właściciela na kolanach, prosząc się o pieszczoty. W stosunku do obcych, nieznanych mu osób może być z początku nieufny – trzeba zasłużyć na jego zaufanie. Do innych zwierząt jest na ogół przyjazny, ale może być zaczepny w stosunku do niektórych psów.

Żywienie i pielęgnacja

Szpice miniaturowe bywają wybredne, trzeba je karmić, więc starannie dobraną karmą lub przygotowywać własne posiłki – gotowane lub BARF. Dieta jest tu niezwykle ważna, gdyż ma wpływ na stan futra u tego czworonoga. Ważne, żeby zadbać o suplementację w posiłkach lub preparatach: witaminy, wapno i kwasy tłuszczowe omega-3.

Choć mogłoby się wydawać inaczej, pielęgnacja tego psa nie jest trudna, pod warunkiem, że dbamy o jej regularność. Aby ułatwić rozczesywanie, warto kupić szeroką szczotkę z długimi pinami. Kąpanie zaś psiaka powinno być przeprowadzane raz w miesiącu i nie częściej. Ważne jest, by po kąpieli dokładnie psiaka wysuszyć, gdyż wilgoć może przyczynić się do odparzeń. Psy tej rasy nie powinny być również strzyżone, gdyż może to trwale naruszyć strukturę włosia.

Szpic miniaturowy cena

Wady i zalety szpica miniaturowego

Zalety

  • świetny i przyjazny towarzysz
  • niedrogi w utrzymaniu
  • ma wysokie zdolności adaptacyjne
  • nie wymaga dużej aktywności fizycznej

Wady

  • wymaga dużej uwagi ze strony właściciela – nie lubi zostawać sam w domu
  • bywa hałaśliwy i dużo szczeka
  • bywa zaczepny do innych psów
  • nie nadaje się do domu z małymi dziećmi

Szpic miniaturowy (pomeranian) – pytania i odpowiedzi

Szpice miniaturowe z rodowodem nie kosztują mało. Cena waha się od 4 do 8 tysięcy. Dostępność hodowli specjalizujących się w tej rasie jest dobra.

Niestety ze względu na to, że Pomeranian jest psem małych rozmiarów, nie zaleca się jego posiadania w domu z małymi dziećmi, gdyż mogą one nieświadomie podczas zabawy zrobić krzywdę psu. Natomiast w przypadku starszych dzieci nie będzie to stanowiło problemu.

Tak, szpice miniaturowe nie mają instynktu łowieckiego, nie będą też więc polować na koty. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy pies musi zostać sam w domu, w ten sposób z towarzyszem będzie czuł się bezpieczniej.

Szpice miniaturowe żyją stosunkowo długo, średnio od 13 do 15 lat.