Sznaucer olbrzymi

Sznaucer olbrzym

Sznaucer olbrzym jest jak sama nazwa wskazuje, największym z rodziny sznaucerów. Nie trzeba go chyba nikomu przedstawiać, gdyż ten ciekawy świata psiak o mocnej budowie i charakterystycznej czarnej sierści jest niezwykle rozpoznawalny. Jakie są początki tej rasy i w jakich warunkach ona powstała? Jaki z charakteru jest sznaucer olbrzymi?

Historia rasy

Za kraj pochodzenia sznaucera olbrzymiego podobnie jak jego kuzynów uznaje się Niemcy, a najdokładniej południowe tereny niemieckie i szwajcarskie. Używane były pierwotnie do stróżowania i pilnowania stad oraz tępienia gryzoni.

Początkowo krzyżówki tych raz nazywano pinczerami i dzieliły się na krótkowłose i długowłosy psy. Pierwsze głosy o psach szorstkowłosych (sznaucerach) doszły w Niemczech około roku 1842. Nazwa rasy pochodzi od niemieckiego słowa „die Schnauze”, które oznacza brodę / pysk. Do 1921 roku wszystkie hodowle sznaucerów były prowadzone jeszcze nieoficjalnie.

Dopiero w lat 20 XX wieku powstały księgi rodowodowe sznaucerów i hodowla zaczęła iść w ściśle określonym kierunku. Mówi się, że potomkowie sznaucera olbrzymiego byli znani w Niemczech już w XV wieku. W Polsce zaś pierwsze psy tej rasy pojawiły się tuż przed II wojną światową.

duży sznaucer

Ogólna charakterystyka rasy

Sznaucer olbrzymi jest zdecydowanie spokojniejszy od swoich mniejszych kuzynów. Cechuje go siła i odwaga, ciekawość świata, a jednocześnie wysoka wrażliwość. Jego opiekun powinien być w stosunku do niego stanowczy, oczywiście bez ostrego traktowania. Szybko się przywiązuje ze swoją rodziną, dlatego potrzebuje chwil uwagi, czy pieszczot.

Z reguły wybiera sobie jednego właściciela, lecz do wszystkich domowników jest przyjaźnie nastawiony. Jest również przyjazny w stosunku do innych zwierząt, jeśli te nie będą uskuteczniać zaczepek. Świetnie sprawdza się w roli stróża i obrońcy, odstraszając swoją muskularną sylwetką. Ważne, by zapewnić mu wystarczającą ilość ruchu, gdyż jest to pies lubiący aktywność fizyczną.

Zalety i wady

Do zalet możemy zaliczyć, chociażby to, że:

  • nawiązuje silną więź z opiekunem i rodziną
  • przyjazny wobec innych ludzi i zwierząt
  • podatny na tresurę
  • dobry w stróżowaniu i obronie
  • posiada mało uczulającą sierść, ktorej nie gubi prze co często określany jaki pies z włosami

Do wad zaliczyć można zaś to, że

  • bywa hałaśliwy
  • wymaga regularnych wizyt u fryzjera oraz domowej pielęgnacji sierści

Żywienie / pielęgnacja

Psy z rasy sznaucera olbrzyma mają z reguły duży apetyt i nie wybrzydzają. Sprawdzone w jego przypadku będą suche karmy firm, które specjalizują się w dużych rasach psów lub dostosowują je konkretnie pod zapotrzebowania sznaucerów. Karmy muszą posiadać substancje, które chronią i szybko regenerują stawy sznaucera. Warto też podawać preparaty wapniowo-witaminowe i minerały.

Pokarm najlepiej podawać w mniejszych porcjach z tego względu, że może wystąpić skręt żołądka. Jeśli zaś chodzi o pielęgnowanie, to wymaga on regularności i systematyczności, najlepiej, więc zabiegi zacząć już od szczeniaka. Czesany co dwa, trzy dni metalowym gęstym grzebieniem oraz szczotką „pudlówką” nie powinien gubić sierści. Szczególne miejsca na, które należy zwracać podczas pielęgnacji to broda, grzywce oraz firanki na brzuchu i kończynach.

Sierść należy czesać ostrożnie, gdyż można napotkać na kołtuny lub inne rzeczy, które zaplątają się w sierści. Olbrzym wymaga też regularnego trymowania, które wykonuje się co kilka miesięcy. Do kąpieli zaś należy używać szamponów przeznaczonych dla psów z szorstkim włosiem.

sznaucer olbrzym

Budowa i wygląd

Wielkość w kłębie olbrzyma wynosi średnio 60-70 cm, a waga zaś między 35-47 kilogramów. Większość sierści sznaucera jest twarda, gęsta oraz szorstka. Na wierzchu głowy i uszach jego sierść jest krótka, zaś w przypadku brody długa. Sznaucer olbrzymi w większości występuje w czerni, aczkolwiek również można je spotkać w odcieniu „pieprz i sól”.

Sznaucer olbrzym – najczęściej zadawane pytania

Z rodowodem 1800-2500 złotych. W Polsce dostępny.

Tak, jest wobec nich cierpliwy i przyjazny.

Tak, sznaucer olbrzym jest przyjazny dla kotów.

Sznaucer olbrzymi żyje średnio 10-13 lat.