shih tzu

Shih tzu

shih tzu

Pies shih tzu sprawdzi się w domach, w których mieszkają alergicy. Ten mały piesek jest nipozorny i ma swój charakter. Wierny towarzysz, lubiący towarzystwo człowieka, cechuje się swoimi specjalnymi wymaganiami. Bywają niezwykle przyjacielskie i bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd pochodzi rasa tych psów i skąd wywodzi się ich nazwa? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w dalszej części tekstu.

Dowiesz się najważniejszych informacji na temat tych przesłodkich psów, które pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję przed zakupem pupila. Zostaną poruszone takie tematy jak pielęgnacja i żywienie, poznasz charakterystyczne zachowania dla psów tej rasy, jej wady i zalety. Odpowiemy również na pytania, które najczęściej pojawiają się przed zakupem nowego członka rodziny.

Pochodzenie Shih tzu

Według legendy, psy shih tzu były towarzyszami Buddy w czasie jego wędrówki przez świat, w chwilach zagrożenia, broniąc swego pana jak lwy. Ciężko stwierdzić, jak było w rzeczywistości, lecz pewne jest, że w Chinach pieski tej rasy zawsze były traktowe z szacunkiem, a wielką popularnością cieszyły się w I połowie XIX wieku.

Nazwa rasy pochodzi od cesarzowej Tzu Shi, gdyż podczas jej panowania rozpoczęły się regularne hodowle. W latach 30. XX wieku psy rasy shih tzu pojawiły się Europie, w Polsce zaś w 1981 roku.

Ogólna charakterystyka rasy shih tzu

Psy rasy shih tzu cechują się spokojnym charakterem. Są one niezależne, towarzyskie i wesołe. Nadają się dla rodzin z dziećmi, choć lepiej, gdy są towarzyszami nieco starszych pociech. Zazwyczaj tolerują pozostałe zwierzęta. Pomimo niewielkich rozmiarów, jest to pies, którego wszędzie pełno.

Lubi się bawić, biegać oraz spacerować, świetnie odnajdzie się we wszystkich warunkach.Swoim zachowaniem, może przypominać kota. Z jednej strony miłośnik przesiadywania na kolanach właściciela, tulenia i zabawy, z drugiej zaś – lubi sam decydować, kiedy jest na to pora. Lubi chodzić własnymi drogami i jest ogromnie ciekawski.

Wady:

  • dość wymagający w kwestii pielęgnacji,
  • źle znosi upały.

Zalety:

  • przywiązany do właściciela,
  • zrównoważony i spokojny,
  • inteligentny,
  • świetny towarzysz starszych dzieci,
  • łagodne usposobienie,
  • toleruje inne psy i zwierzęta,
  • nie jest hałaśliwy

shih tzu

Żywienie i pielęgnacja Shih tzu

Psy rasy shih tzu mają tendencję do tycia, dlatego ilość pożywanie musi być kontrolowana przez właściciela. Ważna jest rezygnacja z podawania smakołyków pomiędzy posiłkami. Dobrym rozwiązaniem jest sucha karma, dobrze zbilansowana. Jest to również korzystne przy pielęgnacji, gdyż sierść się nie brudzi.

Długa, gęsta i lśniąca sierść shih tzu wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż inaczej ulegnie skołtunieniu. Dlatego też musi codziennie być czesana, przez min. 30 minut. Równie ważne są regularne kąpiele, najlepiej raz w tygodniu, z wykorzystaniem specjalnych szamponów dla psów o gęstym podszerstku. W delikatnie zmoczoną sierść psa należy wcierać szampon za pomocą niewielkich, okrężnych ruchów, od grzbietu ku dołowi sylwetki.

Wygląd rasy

Psy rasy shih tzu charakteryzują się głównie małym rozmiarem, mierząc od 23 do 28 centymetrów w kłębie oraz ważąc 4-8 kilogramów. Posiadają długą i gęstą sierść o obfitym podszerstku. Występują we wszystkich umaszczeniach, zarówno jednolite, jak i różnokolorowe z białymi elementami.

Głowa psa jest okrągła i duża, z krótką kufą. Uroku dodają mu duże oczy, zazwyczaj ciemne i szeroko rozstawione. Uszy owłosione i zwisające. Sylwetka psa shih tzu jest o kształcie prostokąta, charakteryzuje się długim i prostym grzbietem. Mimo niewielkich rozmiarów łapy są mocne i muskularne na tle całej sylwetki, a dzięki gęstej sierści, pies sprawia wrażenie bardziej masywnego, niż w rzeczywistości.

shih tzu

Shih tzu – pytania i odpowiedzi


Psa bez rodowodu można kupić już od 500 zł, jednak szczeniak z rodowodem i ze sprawdzonej hodowli to koszt ok. 1000- 2000 zł.Tak, jednak psów szczególnie polecany jest dla nieco starszych dzieci.Tak, akceptuje inne zwierzęta.Przeciętna długość życia to 10-16 lat.