Serwal afrykański

Serwal afrykański

Serwal afrykański

Pochodzenie serwala afrykańskiego

Kot serwal afrykański jest często nazywany również Sawannowym. Występuje głównie w Afryce środkowej oraz południowo wschodniej.

Wygląd serwala i jego charakterystyka

Jest średniej wielkości, ma smukłe ciało, długą szyję oraz długie nogi, co w warunkach naturalnych znacznie ułatwia mu wiele spraw, przede wszystkim obserwację terenu z wysokich traw. Jest uznawany za drugiego (zaraz po gepardzie) najszybszego kota na świecie, ponieważ potrafi on osiągnąć prędkość nawet 80 km/h. Mogą się również pochwalić niezwykle czułym słuchem, który nieustannie wykorzystują w warunkach naturalnych. Jego długość ciała sięga do około 100 centymetrów, i potrafi ważyć od 7 do nawet 18 kilogramów. Ma jasnożółte futro w czarne cętki. Występują również serwale o całkowicie czarnym ubarwieniu, ale jest on bardzo rzadko spotykany i często mylony z panterą. Poza okresem godowym żyje w samotności i poświęca około 25% doby na wędrówkę oraz polowania. Najwięcej hodowli serwala powstało w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie.

Żywienie i pielęgnacja serwala afrykańskiego

Dzikusek ten potrzebuje również odpowiednich posiłków. Może jeść zarówno mięso ryb, jak i mięso ssaków. Uważa się również, że rozmrożone surowe myszy oraz kurczaki zapewniają mu odpowiedni rozwój (łącznie z kośćmi i futrem!), dlatego osoby wrażliwe na takie rzeczy powinny przemyśleć zakup tego kociaka.

Sama hodowla Serwala jest uznawana za dość trudną, ponieważ należy mu zapewnić dość sporo terenu, aby się wyszalał. Korzenie jego pochodzą od dzikich kotów, tak więc odpowiednio ogrzewana pomieszczenia, liczne drapaki i duża liczba atrakcji, która pozwoli mu się wyszaleć jest wskazana.

Serwal afrykański

Wady i zalety kota

Zanim kupimy serwala, to powinniśmy przemyśleć kilka spraw, ponieważ na samym zakupie się oczywiście nie kończy. Najpierw skupmy się na wadach tego zwierzęcia.

  • Kot ten wymaga wiele uwagi. Od urodzenia powinien być uczony zasad, jakie panują w naszym domu.
  • Potrzebuje zróżnicowanej diety, jak na dzikiego kota przystało.
  • Ma bardzo dużo energii, którą w jakiś sposób musi spożytkować, dlatego zabawy z nim są tutaj wskazane.
  • Niewysterylizowane nie nadają się do zamieszkania w domu.

Jeśli potrafimy sobie poradzić z wadami wymienionymi powyżej, kot ten będzie naprawdę dobrym wyborem. Teraz czas na jego zalety.

  • Jest bardzo pojętny, dzięki czemu szybko uczy się nowych komend i zasad.
  • Przywiązuje się do właściciela, przez co po stworzeniu mu odpowiednich warunków, między właścicielem, a kotkiem stworzy się bardzo silna więź.
  • Ma bardzo charakterystyczny i piękny wygląd, który przyciąga uwagę.

Serwal afrykański – pytania i odpowiedzi

Cena serwala afrykańskiego wynosi około 20 tysięcy złotych z rodowodem, oraz około 10-15 tysięcy bez. Istnieje kilka miejsc, w których możemy zakupić małego kociaka, przykładowo popularne serwisy aukcyjne, bądź strony hodowli.

Jak najbardziej. Trzeba tutaj jednak wyraźnie zaznaczyć, że od małego powinien być do nich przyzwyczajany. Jeżeli nie skupimy się na odpowiednim wytresowaniu kotka, może to być niebezpieczne.

Tutaj można przytoczyć to samo, co zostało uwzględnione w poprzedniej odpowiedzi. Jeśli od najmłodszych lat będzie przyzwyczajany do innych zwierząt, na pewno bez większych problemów się z nimi dogada.

Żyje on średnio od 12 do 15 lat, choć odnotowano również przypadki, w których owy mruczek żył nawet 23 lata!