pudel

Pudel

Pudel to pies z pochodzenia psów pasterskich oraz łowieckich (myśliwskich). Służył do polowań na kaczki oraz poszukiwań trufli. Z powodu eleganckiego wyglądu był ozdobą salonów arystokracji, a w XVI wieku, gdy panował w Polsce król Zygmunt Stary, na jego dwór królewski wkroczył wysoki pudel biały o imieniu Bielik. Wyodrębnione są 4 odmiany tej rasy. Klasyfikacja wynika ze zróżnicowanego ich wzrostu. Wszystkie cechują się mądrością i posłuszeństwem, a także wielką elegancją oraz gracją.

Pudel – pochodzenie gatunku

Kiedy powstała rasa pudla, dokładnie nie wiadomo. Najprawdopodobniej jest to krzyżówka psa pasterskiego z myśliwskim. Być może zostały zapoczątkowane we Francji, choć niektórzy twierdzą, że w Niemczech. Zachwycała się nimi szlachta i chętnie stawały się na dworach szlacheckich maskotkami i ozdobami salonów. Rasę tę lubił niemiecki kompozytor oraz klasyk wiedeński Ludwik van Beethoven. Natomiast w Polsce obecność pudla wskazuje obraz Jana Matejki. Uwiecznił on na płótnie pięknego dużego białego pudla, przy którym siedzi bogato ubrany chłopiec (tytuł obrazu- Zawieszenie dzwonu Zygmunta).

Można więc sądzić, iż historia pudla sięga około 500 lat wstecz, a może jeszcze wcześniej. Historyczne wydarzenie zawieszenia i poświęcenia dzwonu Zygmunta datuje się na rok 1521. Pudle na dworach królewskich oraz szlacheckich wykorzystywano podczas wypraw na polowanie. Psy przynosiły upolowane ptactwo wodne do stóp myśliwego. Obecnie zostały wyparte przez legawce i płochacze. Stały się więc czysto ozdobnymi pieskami do towarzystwa. Słowo pudel w języku polskim, oznacza psa bawiącego się w wodzie.

pudel charakterystyka rasy

Ogólna charakterystyka rasy

Pudel ze względu na zróżnicowaną wielkość został podzielony na 4 odmiany:  toy (o wys. w kłębie 24-28 cm), miniaturowy (28-35 cm), średni (35-45 cm) i duży, tzw. królewski (45-62 cm). Ważą odpowiednio do swej odmiany: 3-4 kg, 4-7 kg, 10-14 kg, 18-22 kg.

Wszystkie psy są puchate i mięciutkie z racji swego specyficznego runa na całej powierzchni skóry. Mają gęstą mocno skręconą sierść w sprężyste loczki lub sznurki. Sierść stale rośnie jak u owcy. Zwierzęta mają lekkie sprężyste ruchy, nadające im gracji. Chodzą z wysoko podniesioną głową oraz sterczącym ku górze ogonem.

Pogodne i mądre pudle czystej rasy są jednolitego umaszczenia bez żadnych dodatkowych przebarwień lub plam. Są więc całkowicie czarne lub białe, rude (czerwone), srebrne, morelowe, brązowe. Niesłychanie inteligentne uplasowały się wśród innych ras psów pod względem mądrości na drugim miejscu. Świadczy o tym nawet wyraz ich zamyślonych oczu, które można przyrównać do spojrzenia królewskiego mędrca.

Wady i zalety Pudla

Jak u każdego innego czworonożnego przyjaciela występują jedne i drugie. Jeśli chodzi o pojawiające się choroby to padaczka idiopatyczna, łysienie, zanik siatkówki oka grożący ślepotą, wypadanie rzepki, skręt żołądka na skutek złej diety i nieregularnego wysiłku fizycznego. Wśród wad charakteru będą to np.:

 • samowola
 • zbytnia aktywność
 • słucha wszystkich domowników
 • wymaga cierpliwości, wyrozumiałości, konsekwencji i stanowczości ze strony właściciela
 • u niektórych wyraźna tendencja do kłusowania

Dzięki zaletom, jakie pies posiada można wady charakteru wyeliminować, ponieważ pudel bardzo szybko się uczy. Pod warunkiem, że umiemy z nim odpowiednio postępować. Należy ustalić z pozostałymi domownikami, by każdy z nich nie wychowywał go po swojemu, ponieważ wywoła to chaos w głowie psa. W żadnym wypadku nie wolno stosować wobec niego jakiegokolwiek przymusu, gdyż zostanie wychowamy pieska na krnąbrnego i nieposłusznego lub bojaźliwego. Do zalet zaliczymy:

 • posłuszeństwo wobec wszystkich domowników
 • zgodną zabawę z dziećmi
 • chętna współpraca z człowiekiem
 • mądrość
 • pogodne usposobienie
 • niezwykle rodzinny
 • tolerancyjny wobec innych zwierząt
 • suki mają duży instynkt macierzyński
 • długowieczność

Duże pudle to:

 • doskonali przewodnicy dla osób niewidomych
 • wspaniale radzą sobie w ratownictwie
pudel
pudel

Żywienie/pielęgnacja

W pożywieniu pudla konieczna jest obecność kwasów omega 3 oraz 6. Wpływają one na zdrowy wygląd sierści oraz zachowują stawy w pełnej ich sprawności. 80% mięsa i 20% warzyw to dobrze zbilansowana dieta. Oprócz tego należy psu dawać twarde przekąski, które zadbają o jego prawidłowy i czysty zgryz. Ilość karmy należy dostosować do wielkości psa. Przekarmianie powoduje tycie i utratę zgrabnej sylwetki oraz wpływa na pojawianie się wszelkich chorób, utrudniających zwierzęciu życie.

Ponieważ sierść stale rośnie, należy ją często skracać lub golić. Pudel może być całkowicie wygolony w typowo rasowego psa z pozostawionymi nad łapami bransoletami oraz pędzla na ogonie i kształtnej czapy na łbie. Wówczas w razie chłodów, musi być ubrany w ciepły kaftanik. Źle znosi szelki, które krępują mu ruchy, hamują i deformują jego chód.

Czesanie przeprowadza się szczotką i grzebieniem. To bardzo długi zabieg, niekiedy podzielony na kilka dni, zwłaszcza, gdy jest to duży pudel królewski. Czesanie, strzyżenie oraz kąpanie należy przeprowadzać regularnie. Warto korzystać z usług psiego fryzjera.

Budowa i wygląd

Pudel ma bardzo zgrabną sylwetkę. Tułów jest prosty z wysoko osadzonym ogonem. Średniej wielkości głowa proporcjonalna do tułowia z długą kufą (9/10 długości czaszki). Grzbiet nosa idealnie prosty. Oczy brązowe w kształcie migdałów szeroko rozstawione. Uszy zwisające, średnio długie, na końcówkach zaokrąglone.

Klatka piersiowa głęboka i dosyć szeroka. Lędźwie krótkie i umięśnione. Budowa wpływa na dostojny taneczny chód. Sierść elastyczna i sprężysta, ale ma tendencję do filcowania. Nieczesany pudel pokryje się nieestetycznymi kołtunami, które ciężko będzie rozczesać. Pudle posiadają nietypową sierść, która praktycznie nie wypada. Często jest określany przez to jako pies z włosami.

Pudel – pytania i odpowiedźi

Z rodowodem pudel kosztuje 4000-9000 zł. Bez rodowodu od kilkuset zł do 3500 zł. Zdarzają się w ogłoszeniach darmowe pudelki.

Jak najbardziej – tak.

Doskonale się ze sobą dogadają.

Stosunkowo długo:18-20 lat.