Yorkshire Terrier

Psy z włosami – dowiedz się jakie to rasy!

Psy dobre dla alergików

Z badania wykonanego przez TNS Global wynika, że blisko połowa Polaków posiada w domu zwierzę, z czego ponad 80% posiadaczy pupili ma psa. Bez dwóch zdań jest to więc najpopularniejszy domowy zwierzak w naszym kraju. Popularności psom dodaje fakt, że istnieją zarówno małe, jak i duże psy z włosami.

Wbrew pozorom tak naprawdę nie są to rasy z włosami zamiast sierści. Charakteryzuje je bowiem znikoma ilość podszerstka. Ta warstwa sierści jeśli jest gęsta to bardzo intensywnie linieje. Dlatego właśnie psy z włosami „gubią” dużo mniej sierści i nie brudzą mieszkania w takim stopniu jak rasy z gęstym podszerstkiem.

Popularny mit mówi, że psy z włosami nie uczulają – jest to nieprawda, chociaż nie do końca. Jak się bowiem okazuje głównymi źródłami alergii na psy są skóra i naskórek, a to właśnie ten drugi dużo częściej pojawia się w otoczeniu z liniejącą sierścią. Z tego powodu u osób ze słabszą alergią psy z włosami mogą sprawiać wrażenie tych, które nie uczulają.

A jakie pies z włosami będzie stanowić dobry wybór do domu?

Małe psy z włosami

Małe psy z włosami to najczęstszy wybór ostatnich lat. Pomimo tego, że wymagają niemało pielęgnacji ich sierść nie linieje w takim stopniu i nie zostawiają po sobie „włosów” na każdym meblu.

Yorkshire terrier

Yorkshire Terrier

Szalenie popularny York wręcz musiał znaleźć się na początku tego zestawienia. Rasa ta początkowo wyhodowana do zwalczania gryzoni (głównie szczurów) dzisiaj pomimo swojego wyjątkowego charakteru i iście myśliwskiego zmysłu Yorkshire Terriery stanowią najczęściej wybieraną psią „maskotkę” dla całej rodziny. Odpowiednio zadbana sierść Yorka nie będzie prawie w ogóle linieć (przez co posiadacze tych psów nie maja problemu z nadmiarem sierści na ubraniach czy kanapie),a w dodatku będzie bardzo miła w dotyku i zagwarantuje elegancki wygląd psiaka.

Shih tzu

Shih tzu

Lwie pieski podbiły serca osób z wyższych sfer (a konkretniej: chińskich arystokratów i osób będących blisko cesarza) już kilka setek lat temu. W opozycji do Yorków te spokojne i łagodne zwierzaki nie przejawiają instynktu łowieckiego. Są bardzo związane z rodziną, nie uciekają i uwielbiają zapewnianie im przez właściciela czułości. Ich włosy należy regularnie rozczesywać i skracać ich długość.

Maltańczyk pies

Maltańczyk

Jest to obecnie jedna z najpopularniejszych ras wybieranych jako pieski do towarzystwa w domu. Olśniewająco biały włos praktycznie pozbawiony podszerstka niweluje kłopoty związane ze sprzątaniem psiej sierści, wymaga jednak masy pielęgnacji – w tym codziennego szczotkowania i skracania co kilka miesięcy. Maltańczyk to bardzo częsty wybór dla rodzin z małymi dziećmi. Jedynym problemem może być zachowanie ostrożności przez dziecko – tego ważącego jedynie 3-4 kg psiaka naprawdę łatwo uszkodzić.

Bichon Frise z włosami

Bichon Frise

Bardzo podobny do Maltańczyka Bichon stosunkowo niedawno zdobywał popularność w cyrkach. Inteligentne i posłuszne zwierzę o białej, kędzierzawej sierści nie mogło jednak nie podbić serc wielu osób, które zapragnęły mieć go w swoim domu. Zakręcone włosy tego psa są bardzo delikatne i wymagają sporo pracy w utrzymaniu.

West Highland Terrier

West Highland Terrier

Jeśli spokojne i malutkie Maltańczyki nie spełniają wymagań, to może uda się to tej rasie. West Highland terier to psy z włosami, które wręcz roznosi energia. Uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu i potrzebują niemałej ilości ruchu – przy gorszej pogodzie może to znacząco utrudnić pielęgnacje włosa Westiego, który nawet w idealnych warunkach wymaga częstego i regularnego trymowania i czesania.

Basenji

Basenji

Chociaż w porównaniu z poprzednimi psami wydaje się duży, to waga do 12 kg raczej nie stanowi dużego kłopotu – podobnie jak włos tej rasy. W przeciwieństwie do większości psów z tego zestawienia, pielęgnacja włosów basenji jest banalnie prosta i może ograniczać się w zasadzie do cotygodniowego czesania gumowym zgrzebłem. Energię właściciela wyczerpią jednak przy wspólnej zabawie – w przeciwnym wypadku poradzą sobie same wyciągając z szaf i wszelkich zakamarków cokolwiek znajdzie się w ich zasięgu. Drzwi nie stanowią dla niego dużej przeszkody. Te uparte psy nie są zalecane również początkującym właścicielom: wymagają stanowczego i odpowiedzialnego szkolenia (najlepiej bogatego w nagrody).

Duże psy z włosami

A jeśli mały psiaczek idealnie pasujący na fotel nie jest tym czego potrzebujemy? Jeśli dla właściciela pies powinien być duży to… nic straconego. Oto duże psy z włosami zamiast sierści:

somojed

Samoyed

Bardzo aktywny pies, który początkowo wykorzystywany był między innymi do zaganiania reniferów. Osiąga wagę do 30 kilogramów i posiada naprawdę pokaźną masę białego futerka, które wymaga oczywiście niemało pielęgnacji. Jest on świetnym wyborem na pupila mającego uprawiać psie sporty. Raczej nie zaleca się go do rodzin z mniejszymi dziećmi, a także jako psa „na dywan” – samoyed zalicza się do psów pracujących.

pudel

Pudel

Szalenie inteligentny i żywiołowy pies – bez sporej dawki aktywności fizycznej każdego dnia raczej się nie obędzie. Dlatego też pudle wbrew pozorom nie mogą być typowym domowym pupilem. Co do wielkości, w tym wypadku można wybierać do woli spośród czterech odmian rasy: Toy (do 2 kg), miniaturowy (do 7 kg), średni (do 15 kg) i duży (do 30 kg).

sznaucer olbrzym

Sznaucer

To wyjątkowe psy, które pomimo swojego upartego charakteru niesamowicie przywiązują się do właściciela. Jest także dobrym wyborem na psa stróżującego – instynkt nakazujący obronę swojej rodziny często przejawia się nawet u szczeniąt! Co prawda ich okrywa jest raczej charakteryzowana jako sierść, nadal linieje ona jednak naprawdę w małym stopniu i często nie powoduje reakcji alergicznej u osób z nieco słabszym uczuleniem. Podobnie jak w przypadku pudla, mamy do wyboru kilka „wariantów” sznaucerów: miniaturowy (4-8 kg), średni (14-20 kg) oraz olbrzym (35-47 kg).

Psy z włosami to bardzo ciekawa propozycja dla osób ceniących sobie porządek w domu, a często także dla alergików. Ras takich psów jest na tyle dużo, że nie będzie stanowić ogromnego problemu znalezienie pupila idealnie dopasowanego do właściciela – zarówno pod względem wielkości i pielęgnacji, jak i charakteru i energii.