Pinczer Miniaturowy

Pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy to niewielkich rozmiarów pies o wielkich pokładach energii. Czym charakteryzuje się ta rasa? Jak pielęgnować pinczery? Czy będzie to odpowiedni pies do domu z dziećmi? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Pochodzenie gatunku

Pinczer miniaturowy pochodzi z Niemiec i wywodzi się od pinczera średniego. Jego korzenie sięgają również do rodziny terierów, lecz nie stanowią tej samej rasy. W jego zachowaniu można dostrzec jednak charakterystyczne dla terierów cechy psa myśliwskiego. Zaliczany jest do grupy pinczerów i sznaucerów.

pinczer miniaturowy

Budowa i wygląd

Pinczery osiągają niewielkie rozmiary zazwyczaj do 30 cm i ważą 4 – 6 kg. Posiadają krótką sierść, gęstą i gładką. Mogą występować w kolorze jednolitym czarnym, brązowym lub rudym, jak i czarnym bądź brązowym z rudymi znaczeniami.

Ogólna charakterystyka rasy

Pinczer miniaturowy to pies wesoły, zawsze gotowy do zabawy. Ze względu na swój żywiołowy charakter jest idealnym towarzyszem do zajęć wymagających aktywności fizycznej. Może być kompanem do spacerów, joggingu czy jazdy na rowerze, chętnie weźmie udział w zabawie rzucania piłką czy skakaniu przez przeszkody. Wszystko to oczywiście w granicach rozsądku. Gdy za bardzo będziemy pobudzać w ten sposób psa, będzie on chciał stałej zabawy i aktywności, co może stać się uciążliwe. Lubi być w centrum zainteresowania i źle znosi samotność. Jeżeli czasami będzie zmuszony spędzić samotnie kilka godzin, należy stopniowo go do tego przyzwyczajać. Ma dynamiczne usposobienie, nad którym trzeba z nim od początku pracować, gdyż może przez to mieć kłopoty z posłuszeństwem. Jest jednak bardzo inteligentny, pojętny, szybko uczy się nowych komend i umiejętności. Przyjazny, lojalny, przywiązuje się do domowników, do obcych może podchodzić nieco nieufnie, dlatego też warto poświęcić trochę czasu na zapoznawanie go z innymi psami, a także ludźmi. Będzie wtedy spokojniejszy przy nawiązywaniu nowych kontaktów i otwarty na innych. Pomimo niewielkich gabarytów jest niesłychanie odważny, dobrze sprawdza się w roli obrońcy. Na zagrożenie, nawet jeżeli jest tylko pozorne, reaguje szczekaniem.

Żywienie i pielęgnacja

Pinczery potrzebują niewielkiej ilości karmy. Należy kontrolować wielkość i ilość porcji jakie pochłania, aby nie miał nadwagi, gdyż w tej rasie mogą występować ku temu skłonności.
Rasa ta charakteryzuje się krótką i gęstą sierścią, która nie wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji. Wystarczy regularnie wyczesywać naszego pupila przy pomocy szczotki lub zgrzebła. Należy go kąpać mniej więcej co 2 miesiące, częściej nie ma potrzeby. Należy kontrolować długość ich pazurów i jeśli będzie taka potrzeba – skrócić je. Na czas zimy warto zaopatrzyć psa w ciepłe ubranko, gdyż pinczery źle znoszą chłód.

pinczer miniaturowy

Pinczer miniaturowy – wady i zalety

Zalety

  • bardzo sprawny fizycznie
  • może mieszkać zarówno w domu jednorodzinnym jak i bloku
  • towarzyski
  • szybko się uczy
  • łatwa pielęgnacja ze względu na krótką sierść
  • niski koszt utrzymania

Wady

  • hałaśliwy
  • bywa nieufny względem obcych
  • bywa zazdrosny i zaborczy

Pinczer miniaturowy – pytania i odpowiedzi

Cena pinczera z rodowodem mieści się w granicach 1200 – 2500 zł. W Polsce jest to rasa średnio popularna.

Pinczer nadaje się do domu z dziećmi z racji swego towarzyskiego usposobienia. Ważne jednak, aby dziecko nie drażniło go zbytnio, gdyż pies tego nie lubi. W przypadku pojawienia się na świecie niemowlęcia należy stopniowo przyzwyczajać psa do jego obecności, gdyż może być zazdrosny, jeśli nie będzie dostawał wystarczająco dużo uwagi.

Może on żyć razem z kotem pod jednym dachem, należy jednak poświęcić trochę czasu, aby przyzwyczaić zwierzęta do swojej obecności, zapoznać z wzajemnym zapachem itp.

Długość życia pinczera miniaturowego może wynosić do 15 lat.