owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski z gęstą sierścią potrafi osiągnąć wagę 100 kg i wcale tu nie chodzi o utuczenie go. Taka waga potrafi być u samców jako standard. To duży pies tylko dla nielicznych. Gdy wychowuje się go w sposób umiejętny, będzie łagodny jak baranek, ale gdy trafi na złego właściciela, może okazać się prawdziwym postrachem, pełnym agresji.

Pochodzenie gatunku

Owczarek kaukaski należy do najstarszych psów pasterskich, a jego przodkiem jest mastif tybetański. Prawdopodobnie istniał już wiele tysięcy lat temu w Mezopotamii, jednak ogólnie uznaje się, iż pochodzi z regionu Kaukazu, otaczającego góry o tej samej nazwie. Region ten znajduje się na pograniczu Europy i Azji, na której są usytuowane Azerbejdżan, Armenia i Gruzja. Przeznaczeniem psa było pilnowanie owiec na górskich pastwiskach i bronić je przed wilkami oraz innymi drapieżnikami. Przez wiele lat hodowla tej rasy była ukrywana.

Pod koniec lat 60. XX wieku psy trafiły do Niemiec Wschodnich. Tam służyły w policji przy pilnowaniu granic i muru berlińskiego. W Polsce pojawiły się w latach 80. Jako typową rasę uznano owczarka kaukaskiego dopiero w 1984 roku.

Ogólna charakterystyka rasy

Owczarek kaukaski jest puchatym i olbrzymim psem, nazywanym także kaukaskim niedźwiedziem. Jeżeli jest prowadzony przez doświadczonego tresera, będzie przyjaznym spokojnym misiem. Gdy wpadnie w ręce niedoświadczonego właściciela, mogą wyjść na wierzch jego agresywne instynkty. Pies jest bardzo duży i będąc źle wychowanym stanie się wielkim zagrożeniem dla ludzi.

Dorosły pies osiąga wysokość 64-78 cm i waży 50-100 kg, natomiast 3-miesięczne szczenię 17-22 kg przy wysokości około 50 cm w kłębie. Wyraźnie zaznaczony jest dymorfizm między płciami tej rasy. Samice są zdecydowanie mniejsze od samców. Sylwetka jest zwarta, mocna i masywna u obydwu płci.

Owczarek kaukaski ma bardzo dobre zdrowie. Brak u niego chorób genetycznych. Potrafi sobie poradzić bez człowieka. Sam zadba o swoje pożywienie. Jest samodzielny i niezależny. Z jego siłą fizyczną idzie w parze silny charakter. Przywiązuje się do właściciela i jest mu oddany.

Owczarek kaukaski – wady i zalety

Wady owczarka kaukaskiego:

 • silny dominujący charakter
 • wymaga doświadczonego opiekuna
 • potrzebuje dużo ruchu
 • długa rozłąka z właścicielem może przynieść konflikty między nimi, dlatego potrzebuje stałej bliskości człowieka, by się nie wynaturzył
 • bardzo silnie terytorialny (nie toleruje obcych, a gdy pojawią się na jego podwórku, może zaatakować)
 • nie nadaje się do bloku ani domku z małym ogródkiem, ponieważ potrzebuje dużo przestrzeni

Zalety dużo zależą od stosownego wychowania:

 • łagodny
 • opanowany (trudno go wyprowadzić z równowagi)
 • spokojny
 • odważny
 • przyjaźnie nastawiony do wszystkich domowników
 • u suk silnie rozwinięty instynkt macierzyński
 • doskonały węch
 • nie da się przekupić przez obcych
 • zdrowy, bez genetycznych chorób

Owczarek kaukaski

Żywienie / pielęgnacja

Owczarek kaukaski umie oszczędzać energię. Nie potrzebuje zbyt dużo pożywienia. Jego posiłki powinny mu być podawane 2 razy dziennie, by nie dopuścić do skrętu żołądka. Ilość karmy ustali lekarz weterynarz.

Nie wymaga zbyt dużej pielęgnacji sierści. Wystarczy go przeczesać raz w tygodniu, by wciąż pięknie wyglądał. W okresie linienia trzeba jednak czesanie kontynuować codziennie. Kąpiele przeprowadzamy rzadko. Możemy to zrobić na dworze w ciepły dzień. Po kąpieli wycieramy psa ręcznikiem i czeszemy. Mokra sierść przy tym zabiegu mniej się łamie.

Budowa i wygląd

Owczarek kaukaski jest silnie zbudowany. Ma mocne mięśnie, grube łapy i obfite futro. Uszy średnie oklapnięte, oczy migdałowate, mocna kufa i duży puchaty ogon. Sylwetka może być masywna lub drobniejsza. Duża różnica w wielkości u samca w stosunku do samicy.

Podszerstek jest gęsty i biały prześwitujący przez średniej długości włos. Jego maść jest szara lub szaroczarna, biała, łaciata, nakrapiana, rudawo słomkowa.

Owczarek kaukaski – pytania i odpowiedzi

Owczarki kaukaskie mogą być nawet za darmo, jeżeli nie mają rodowodu. Z rodowodem kupimy za 1000-3000 zł. W Polsce są dostępne.

Kocha dzieci, zwłaszcza suka, ale nie jest to rasa polecana rodzinom z małymi dziećmi.

Tak. Dobrze się dogadują.

Przeciętnie 10-12 lat.