owczarek belgijski

Owczarek belgijski

Niesłychanie zwinny pies to owczarek belgijski Malinois. Wysportowany zwierzak, przed którym wszystkie płoty stoją otworem. Przeskoczy każde ogrodzenie, wspinając się po nim. Wejdzie na pionowe drzewo jak po poziomej kładce. Doskonale skacze wzwyż i w dal. Jednym susem przeskoczy 3-metrowy rów z wodą i nie zamoczy nawet jednego pazura, a jego szczęki są tak silne, że gdy złapie nimi zdobycz- nie puści, choćby miał kręcić się w powietrzu jak na karuzeli.

Pochodzenie gatunku

Zanim rozpoczęto typową hodowlę, owczarek belgijski przez wiele lat był wyłącznie psem pasterskim, stróżującymi na pastwiskach z bydłem i owcami. Jego korzenie sięgają wilków. Oficjalnie zaczęto owczarka hodować od 1891 roku w Belgii. Ta rasa obejmuje 4 gatunki ze względu na odmienny rodzaj sierści. Psy różnią się też nieco swym temperamentem. Największy temperament ma Malinois. Gatunek wykorzystywany do pracy w policji i innych służbach specjalnych (wojsku, oddziałach antyterrorystycznych). Pozostałe 3 gatunki: Laekenois (sierść falowana), Tervueren (sierść średnio długa), Groenendael (sierść długa) są spokojniejsze. Umaszczenie (oprócz Laekenois) przypomina owczarka niemieckiego krótkowłosego bądź długowłosego.

malinois

Ogólna charakterystyka rasy

Spośród 4 gatunków owczarka belgijskiego Malinois jest psem nieustającej akcji. Reakcja na sytuację jest natychmiastowa, nie ma tam czasu na wahanie, czy zastanawianie się. Szybkość w podejmowaniu decyzji przez psa jest zadziwiająca.

Niesłychanie bystry, chętnie się uczy, pod warunkiem, że nie będą to zwykłe komendy-rozkazy, polegające na zmuszaniu, a nauka poprzez zabawę. Wysoka inteligencja i szybkość to cechy wyjątkowe u każdego z 4 gatunków.  Potrzebuje socjalizacji z ludźmi dorosłymi i dziećmi oraz z innymi zwierzętami.

Owczarek belgijski to pies, który bardzo lubi współpracować z człowiekiem. Potrzebuje dużej aktywności fizycznej oraz umysłowej. To zwierzę dla kogoś, kto może poświęcić mu bardzo dużo swojego czasu, absorbując pupila do działania. Niesłabnący jego temperament powoduje, iż  jest bardzo szybki. Pokonuje wszelkie przeszkody dzięki rozpędzeniu się.

Żywotny i wesoły, wychowywany bez agresji, ale konsekwentnie, będzie doskonałym stróżem i pomocnikiem przy zadaniach specjalnych. Zwykle zajmuje pierwsze miejsca w zawodach szybkościowych i zwinnościowych dla psów (np. agility). Przysposobiony do trudnych zadań w służbach specjalnych (policja itp.). Potrzebuje stale coś robić.

Wady i zalety Owczarka Belgijskiego

Wadami mogą być:

 • nadmierna szybkość
 • wymóg ciągłej uwagi właściciela (pies potrzebuje potężnej dawki wysiłku fizycznego oraz umysłowego- zwłaszcza Malinois)
 • pies uczy się tylko takich umiejętności, które uważa za słuszne (nauczyciel musi wykazać się dużą pomysłowością i cierpliwością)
 • choroby (dysplazja, padaczka, zaburzenia pracy tarczycy)

Zalety owczarka belgijskiego to przede wszystkim:

 • wesołe usposobienie
 • lojalność
 • wysoka inteligencja
 • zwinność
 • szybkość
 • doskonały stróż
 • bardzo terytorialny
 • praca i  bycie w akcji to jego żywioł
 • bardzo wysoki temperament
 • wykrywacz narkotyków
 • ratownik i obrońca
 • nieszczekliwy
 • uwielbia pracować z człowiekiem
 • wiecznie aktywny

Żywienie i pielęgnacja

Owczarek belgijski powinien dużo jeść, ponieważ z powodu bardzo aktywnego życia, szybko spala spożyte kalorie i składniki odżywcze. Karma musi być zbilansowana, przeznaczona dla psów dużych i aktywnych.

Nie musi być kąpany. Długowłosego wystarczy wyszczotkować, a krótkowłosego wyczesać. Najlepsze wyniki lśniącej sierści osiąga się poprzez głaskanie psa gołą dłonią. Zwrócić trzeba uwagę na czystość uszu i oczu. Regularnie należy przycinać pazury.

owczarek belgijski szczeniaki

Budowa i wygląd

Pies pasterski- owczarek belgijski może mieć umaszczenie jasnobrązowe lub czarne. Z budowy ciała bardzo jest podobny do owczarka niemieckiego. Różni się od niego większym temperamentem i nieco maścią. Waży około 25 kg i osiąga około 60 cm wysokości. Suki są nieco mniejsze od psów. Uszy sterczące, ustawione małżowinami do przodu, oczy średnie, kufa długa, mocno zbudowana sylwetka. Mocny ścisk szczęk. Łapy silne, ogon opuszczony. Wilkowate.

Owczarek belgijski – pytania i odpowiedźi

W Polsce są dostępne, a cena za psa z rodowodem to 2000-3500 zł. Bez rodowodu 400- 1600 zł, niekiedy nawet za darmo.

Jeżeli jest socjalizowany, nadaje się do bycia z dziećmi. Jednak małemu dziecku może niechcący zrobić krzywdę z powodu swego nieokiełznanego temperamentu (może malca popchnąć, przewrócić itp.).

Mogą się te zwierzaki dogadać, ważna jest socjalizacja psa.

Przeważnie 12-15 lat.