mops

Mops

mops

Pomarszczony pyszczek, duże oczy i pocieszny, skręcony ogonek to cechy charakterystyczne bardzo popularnej rasy psów – Mopsów. W ostatnich latach Mopsy zaskarbiły sobie niezwykłą popularność i nietrudno spotkać je na ulicach miast. Jest to jednak jedna z najstarszych ras, z bardzo długą historią sięgającą aż II wieku p.n.e.

Historia Mopsów

Podobizny Mopsów znaleziono na Chińskich porcelanach z czasów przed naszą erą. Opisał je Konfucjusz, mówiąc, że to psy krótkonogie i krótkonose. Odnalezione wizerunki prawie nie różnią się od wyglądu Mopsów, który znamy dzisiaj. Dzisiejsza postać Mopsów, to zdecydowanie zasługa Anglików.

W XIX wieku powołali do działania Brytyjski Klub Mopsa. Dzięki temu popularność rasy jako psów wystawowych i rodzinnych zdecydowanie wzrosła. W Polsce, na swoim dworze Mopsy hodował Stanisław August, a Ignacy Krasicki nawet napisał o nich fraszkę!

Charakterystyka Rasy

Mopsy to typowe psy ozdobne i do towarzystwa. Nie są typowymi psimi sportowcami, więc nie sprawdzą się jako psy pracujące. Są bardzo towarzyskie i bardzo nie lubią samotności. Wyjątkowo przywiązują się do jednej wybranej osoby i nie lubią jej opuszczać. Są to bardzo pozytywne pieski, lubią zarówno ludzi, jak i inne gatunki zwierząt. Bardzo lubią się bawić i spędzać czas aktywnie, jednak ich budowa nie pozwala im na zbyt intensywny wysiłek fizyczny.

mops szczeniak

Jakie są wady i zalety Mopsów?

Wady:

  • Chrapanie,
  • całoroczne linienie,
  • ckłonności do chorób genetycznych,
  • cała odporność na gorące temperatury.

Zalety:

  • Mopsy nie potrzebują dużo ruchu, więc dobrze nadają się do mieszkania w mieście,
  • są towarzyskie i inteligentne,
  • przyjazne dla innych gatunków zwierząt,
  • bardzo przywiązują się do właściciela.

Żywienie i pielęgnacja mopsa

Mopsy to stosunkowo łakome pieski, dlatego należy racjonalnie podawać im posiłki, aby nie dopuścić do otyłości. Jedzenie powinno być zawsze o tych samych porach. Dobra karma to taka, która zawiera dużą ilośc mięsa i małą ilość warzyw.

Krótki, pomarszczony pyszczek Mopsów wymaga regularnej pielęgnacji. Należy systematycznie czyścić fałdy skórne – najlepiej wacikiem do demakijażu. Dodatkowo Mopsy linieją przez cały rok, więc niezbędne jest ich szczotkowanie przez cały rok.

mops

Budowa i wygląd Mopsów

Charakterystyczna, skrócona kufa Mopsów jest przyczyną niektórych problemów ze zdrowiem. Sprawia, że psy są mało odporne na upały, dlatego trzeba wyjątkowo dbać o nie w gorące dni. Dodatkowo, spłaszczone oczodoły nie chronią do końca gałki ocznej. Nie wolno podnosić Mopsów za skórę na karku – może to grozić wypadnięciem oka z oczodołu.

Umaszczenie może być srebrne, brzoskwiniowe, płowe, lub czarne. Mopsy mają krótką sierść, która linieje przez cały rok. Dlatego warto zaopatrzyć się w porządną szczotkę do usuwania martwego włosia.

Co jeszcze warto wiedzieć o Mopsach?

Cena Mopsa z rodowodem waha się w granicach 1500-3000 zł. Bez rodowodu można pieska kupić dużo taniej, jedna zwiększa to ryzyko zakupu psa z pseudohodowli i późniejszych chorób genetycznych. Mopsy to bardzo popularna w Polsce rasa, więc są łatwo dostępne.

Psy te są bardzo towarzyskie, więc doskonale nadają się do domów z dziećmi.

Ich przyjazny charakter sprawia, że doskonale dogadują się ze zwierzętami innych gatunków – na przykład z kotami.

Żyją średnio od 12 do 15 lat.