Mastif angielski

Mastif angielski

Mastif angielski , dzięki swoim rozmiarom został zaliczony do grupy ras największych psów świata. Wyhodowany w Anglii na początku naszej ery. Obecnie przystosowywany został jako pies rodzinny. Natomiast w początkach swego istnienia pies ten miał ciężki kawałek chleba.

Pochodzenie gatunku

Przodkami mastifa angielskiego są molosy z Azji Środkowej. Z Babilonii pozostały rzeźby przedstawiające ich podobizny. Ponieważ pies ten był bardzo duży, masywny i odważny, w średniowiecznej Anglii wykorzystywany był do walk psów, szczucia przywiązanego niedźwiedzia, a także jako pies wojenny.

W Rzymie w tamtym okresie mastif angielski służył do rozgrywek na arenie do walki z tygrysami, lwami i bykami. Pomimo jego flegmatycznego charakteru potrafiono wydobyć z niego bestię do zabijania. Działo się tak z powodu rozdrażniania psa do ostateczności jego psychicznej wytrzymałości. Rozjuszony mastif stawał się trudny do opanowania. W takim stanie wypuszczano go na arenę.

Mastif angielski

Ogólna charakterystyka rasy

Mastif angielski jest łagodny, flegmatyczny i tolerancyjny dla wszystkich członków rodziny. Bardzo się do niej przywiązuje. Przejawia cechy psa obronnego. Jest duży, masywny, dobrze umięśniony. Potrzebuje dużo ruchu i przestrzeni. Silniejszy od człowieka, zatem może stać się niebezpieczny na spacerze wśród innych ludzi, jeżeli właścicielowi brakuje doświadczenia przy wychowywaniu tego olbrzyma. W żadnym wypadku nie wolno psa drażnić. Obce osoby powinny nie wchodzić na posesję, gdzie stróżuje mastif angielski bez obecności w pobliżu jego właściciela.

Wady i zalety mastifa angielskiego

Wady:

 • może być agresywny w stosunku do obcych
 • trudny w opanowaniu, gdy zostanie rozdrażniony
 • potrzebuje dużo miejsca i ruchu
 • bardzo ciężki (85-120kg)
 • wrażliwy na nagłe, niespodziewane dźwięki

Zalety:

 • łagodny
 • cierpliwy
 • oddany
 • rodzinny
 • obronny
 • odważny
 • łatwo aklimatyzuje się do nowych warunków
 • potrafi się podporządkować
 • wysoka inteligencja
 • czujność

Żywienie / pielęgnacja

Mastif angielski lubi surową marchew. Możemy go karmić wołowiną, natomiast należy wystrzegać się podawania mu wieprzowiny i kości drobiu. Wygodne są gotowe i pełnowartościowe karmy dla psów dużych. Karmienie powinno odbywać się dwa razy dziennie. Ważne, by psa nie przekarmiać, gdyż stanie się potwornie ciężki i niezgrabny. Za tym idzie osłabienie odporności organizmu. Świeża woda winna być dostępna przez cały czas.

Niedopuszczalne jest ograniczanie normy żywieniowej, dlatego zanim zdecydujemy się na psa takiej rasy, przekalkulujmy nasz budżet domowy.

Pielęgnacja sierści mastifa angielskiego schodzi niemalże do minimum. Można psa czesać rękawicą, by zdjąć martwe włoski sierści i podszerstka. Wystarczy to robić raz na tydzień. Należy dbać o suchą skórę w miejscach marszczeń. Kąpiel winna być rzadkością. Można ograniczyć się do kąpieli latem, w ogrodzie, gdzie nie trzeba zwierzaka namawiać na wlezienie do wanny.

Mastif angielski olbrzym

Budowa i wygląd mastifa angielskiego

Osiąga wysokość 70-90 cm w kłębie. Waży 85-120 kg, z czego suki ostateczną wagę osiągają do 95 kg. Masywny, dobrze umięśniony, silny. Głowa duża, czaszka płaska. Uszy oklapnięte, kufa krótka, szeroka, tępa ze zwisającymi faflami. Czoło pomarszczone, oczy małe, szeroko rozstawione. Sierść krótka, przylegająca i gęsty podszerstek. Ogon niezbyt wysoko osadzony noszony prosto ku dołowi.

Dogowaty wygląd kwalifikuje mastifa angielskiego do grupy dogów. Jego pysk jest czarny, natomiast pozostała część ciała może być od morelowej po srebrną. Możliwe są również osobniki ciemno pręgowane.

Mastif angielski – najczęsciej zadawane pytania

Bez rodowodu zapłacimy za mastifa angielskiego około 1800-2000 zł. Z rodowodem 2000-4000 zł. Dostępny w zarejestrowanych polskich hodowlach.

Tak, po uprzedniej socjalizacji.

Tak jak powyżej, wymagana jest socjalizacja.

Rozbieżność jest spora: od 6 do 12 lat.