
Maltańczyk znany od wieków
Ten niepozorny biały pies jest reprezentantem jednej z najstarszych ras na świecie- znany był już w starożytnym Rzymie, Grecji oraz Egipcie, a wywodzi się z wyspy Mljet, którą niegdyś mylnie uważano za Maltę. Już u zarania dziejów uznawany był za towarzysza zabaw, a nie psa pracującego. Niektórzy nawet przypisywali im magiczne zdolności leczenia schorzeń reumatycznych!
Charakterystyka rasy
Pies maltańczyk wielkością osiąga wymiary rzędu 20-25 cm w kłębie i waży w granicy 3-4 kg. Jego niewielki wzrost sprawia, że są pełne uroku, a jednak cechuje je pewna elegancja. Duże oczy w kolorze ciemnej ochry, o czarnej oprawie, oraz okrągły czarny nos wyróżniają się na białym tle. Sama sierść jest jedwabista i gładka, ale bez podszerstka, przez co wymaga starannej pielęgnacji i uwagi. Wyglądem przypominają pluszowe zabawki dla dzieci, jednak za tym uroczym pyszczkiem kryje się wielka osobowość.
Wesołe, niezwykle rodzinne i pogodne – te psiaki wniosą radość do każdego domu, w jakim się znajdą. Uwielbiają, gdy poświęca się im uwagę, pieści i bawi z nimi, jednak niesie to ze sobą również konsekwencje: te maluchy nie znoszą być zostawiane w samotności i jeśli nie będą przyzwyczajane już od szczeniaka do samodzielności, każda rozłąka stanie się dla nich silnym i przykrym przeżyciem. Inteligentne i posłusznie, poddają się tresurze z ochotą i talentem. Dzięki temu maltańczyki są często wybierane jako psy do bloku.

Plusy i Minusy Maltańczyka
Do niekwestionowanych zalet rasy należą:
- Łagodne usposobienie.
- Towarzyskość (wspaniale sprawdzą się jako współtowarzysze starszych osób oraz dla rodzin z dziećmi).
- Kompaktowość (będą się dobrze czuły w blokach, małych mieszkaniach i kawalerkach).
- Inteligencja i uległość (łatwo podlegają tresurze).
- Minimalne linienie, określane jako psy z włosami (brak podszerstka sprawia, że właściciele nie uświadczą w domu sierści na meblach czy dywanach).
- Umiarkowany poziom energii (jak każde psy uwielbiają ruch i zabawę, jednak równie wysoko cenią sobie odpoczynek na kolanach połączony z pieszczotami).
Jednak wraz z maltańczykiem wiążą się obowiązki:
- Sierść (wymaga starannej pielęgnacji za pomocą szamponów i odżywek, oraz częstego szczotkowania, by zapobiec tworzeniu się kołtunów).
- Oczy (mają tendencję do problemów z kanalikami łzowymi, więc już od szczeniaka należy przyzwyczajać maltańczyka do częstego, niemal codziennego przemywania oczu).
- Otyłość (wykazują skłonność do szybkiego przybierania na wadze, koniecznie trzeba pilnować co i w jakiej ilości ląduje w psiej misce).
- Szczekanie (bez odpowiedniej tresury maltańczyki reagują na zagrożenia głośnym szczekaniem, co może być uciążliwe zarówno dla właściciela, jak i otoczenia).

Maltańczyk – najczęstsze pytania
Widełki cenowe dla szczeniąt z rodowodem znajdują się w okolicy 2000-3500 zł i należy uważać na zbyt niskie kwoty w ogłoszeniach. Niestety ze względu na popularność rasy rozmnażaniem maltańczyków zajmuje się dużo pseudohodowli.
Tak, jednak należy uczulić pociechy, by zabawy oraz okazywanie miłości przebiegały z wyczuciem, gdyż ze względu na niewielki rozmiar pieska bardzo łatwo o zrobienie mu krzywdy.
Maltańczyki dobrze dogadują się z kotami, warto jednak zadbać o to, by pierwsze poznanie z innymi domownikami przebiegło bez stresu i spokojnie, gdyż bywają nieufne wobec nowości.
Zdrowi przedstawiciele tej rasy dożywają do 14-16 lat.
Zostaw komentarz