kot maine coon

Maine Coon (Majkun)

majkun

Maine Coon to jedna z największych ras kotów. Mimo swoich gabarytów są one bardzo przyjazne i towarzyskie. Ta bardzo inteligentna rasa sprawia wrażenie, jakby w kocim ciele ukryty był psi duch. I coś w tym jest, bo szukają kontaktu z człowiekiem, biorą udział w jego aktywnościach, nie odstępują go na krok, uwielbiają być w centrum uwagi. Jakie są charakterystyczne cechy majkunów? Jak o nie dbać? Czy nadają się do domu z dziećmi i innymi zwierzętami? Ile lat dożywają?

Pochodzenie Maine Coon

Jak nazwa wskazuje, koty te pochodzą z Ameryki Północnej, stanu Maine. Jednak dokładne pochodzenie rasy nie jest znane. Określenie „coon” wzięło się z legendy, jakoby miały być one krzyżówką z szopem praczem (racoon). Nie jest to jednak możliwe z biologicznego punktu widzenia. Możliwe, że rasa powstała w wyniku skojarzenia miejscowych kotów z leśnymi norweskimi za sprawą wikingów, którzy przewożąc je na swoich statkach podróżowali przez Ocean Atlantycki do Nowego Świata. Możliwe też, że przybyły do Ameryki za sprawą kapitana Coona. Pomimo tych niejasności Majkuny to duma narodowa Kanadyjczyków, którzy robili ich pierwsze wystawy w XVIII na wiejskich festynach.

Cechy charakterystyczne Majkun

Maine Coon posiadają piękną półdługą sierść, która się składa z dwóch warstw: okrywowej i podszerstka. Jest ona miękka, jedwabista w dotyku w porównaniu z innymi kotami. Układa się w kryzę na szyi, a na zadku tworzy tzw. portki. Ich umaszczenie może być jednokolorowe: biały, rudy, dymny, niebieski czy czarny. Najczęściej jednak są szare pręgowane z domieszką białego. Mają mocną brodę, charakterystyczne pędzelki na uszach jak u rysia i długi, puszysty ogon (niemal długości samego kota). Te kocie olbrzymy dorastają do nawet 8-16 kg i rozwijają się przez 3-4 lata. Samice średnio ważą 5-8 kg, a kocury 7-10 kg. Rasa ta wyglądem jest podobna do Kota syberyjskiego.

Majkun mały kotek

Wady i zalety Maine Coon

Zaletą Majkun jest wysoka inteligencja, szybko się uczą, nie są agresywne, lubią się przytulać, są gadatliwe, nie wskakują z reguły na wysoko położone miejsca, bardzo przywiązują się do właściciela, potrafią nawet aportować. Niestety mogą chorować na serce (kardiomiopatia przerostowa – HCM), mieć problemy z nerkami (policystowatość nerek), są trudne w transporcie (wielkość i waga), na starość miewają problemy ze stawami. Sierść koło uszu i ogon u kocurów może się przetłuszczać.

Pielęgnacja i żywienie Majkun

Wysoko mięsne, mokre pokarmy i suche bez dodatku zbóż to podstawa żywienia Maine Coon. Ponieważ koty te mają tendencję do zatykania przewodu pokarmowego przez kule włosów, można im podawać raz w tygodniu kleik z siemienia lnianego do karmy lub łyżeczkę smalcu z kaczki czy gęsi, dla łatwiejszego ich wydalania.

Zalecane jest też stosowanie odkłaczających past z witaminami, np. jako smakołyk. Dzięki temu sierść także będzie piękniejsza. Koty z racji swoich gabarytów potrzebują dużo pokarmu, przez co są droższe niż inne w utrzymaniu.

Maine Coon wymagają częstego czesania, gdyż ich sierść ma tendencję do tworzenia kołtunów. Już od najmłodszych lat należy przyzwyczajać je do szczotek z końskiego włosia i z metalowymi ząbkami. Średnio raz w tygodniu należy powtarzać zabieg, a w okresie linienia codziennie. Na filcowanie sierści szczególnie podatne są miejsca pod pachami, w pachwinach, na tzw. portkach i za uszami. Ogon należy ostrożnie wyczesywać, ponieważ wyrwana sierść odrasta na nim bardzo wolno.

Kota nie należy bez potrzeby kąpać, jego sierść jest wodoodporna, najlepiej stosować suche szampony i specjalny talk, który ułatwi też jej rozczesywanie. Zdarza się jednak, że długa sierść na portkach wymaga umycia, gdy kot się zanieczyści.

Z racji rozmiarów Maine Coon wymaga średniej wysokości większych drapaków z miejscem na legowisko, dużej kuwety oraz transportera.

Majkunowe FAQ

Za kota z rodowodem „na kolanko” zapłacimy w przedziale 1500 do 3000 zł, natomiast do hodowli z możliwością rozmnażania 3500-6500 zł, w zależności od osiągnięć rodziców na wystawach, wyglądu, genów i prestiżu hodowli. Kot z pseudohodowli kosztuje około 500 zł, należy jednak pamiętać że osobniki takie mogą częściej chorować, przez co ich leczenie będzie kosztowne. Generalnie rasa ta jest bardzo popularna, dlatego zdobycie wymarzonego kota w Polsce nie jest trudne.

Tak, majkuny są bardzo cierpliwe, lubią zabawy z dziećmi, nie drapią i nie są agresywne.

Tak, koty te dobrze żyją z innymi zwierzętami, jednak należy pamiętać, że będą chciały podporządkować je sobie i dominować w domowym stadzie. Odpowienie wychowanie kota od pierwszych tygodni pozwoli na zgranie kociaka z innymi domownikami.

Zadbane, zdrowe osobniki dożywają nawet 13-18 lat.