kot szkocki zwislouchy

Kot szkocki zwisłouchy

kot szkocki

Pochodzenia kota szkockiego zwisłouchego

Szkocki zwisłouchy (Scottish Fold) to rasa kotów, która po raz pierwszy pojawiła się w latach sześćdziesiątych XX wieku w Szkocji i jest krzyżówką kotów z cechą zwisłego ucha z kotami brytyjskimi krótkowłosymi. Ich charakterystyczną cechą są właśnie uszy – zwisające, szeroko osadzone o zaokrąglonych końcach.

Wygląd kota szkockiego zwisłouchego i jego charakterystka

Są to zwierzęta zaliczające się do grupy kotów średnich o niezwykle umięśnionej, krępej budowie ciała. Dorosłe osobniki osiągają wagę do 6 kg. Ich głowa jest okrągła a na niej widoczne duże oczy i mocno zarysowane kości policzkowe. Ogon jest gruby u nasady, proporcjonalny do reszty ciała. Umaszczenie tej rasy może być różne, ale niektóre stowarzyszenia nie akceptują koloru czekoladowego, lawendowego oraz typu syjamskiego. Kolor ich oczu współgra z kolorem sierści zwierzęcia.

Szkockie zwisłouche to zwierzęta o bardzo łagodnym usposobieniu, są nieco nieśmiałe i bardzo towarzyskie. Lubią się bawić, ale nie są zbyt skoczne i raczej nie wspinają się na meble. Jak większość kotów uwielbiają pieszczoty a jeśli im ich brakuje, umieją się o nie upomnieć. Koty te bardzo przywiązują się do swoich właścicieli, co nie czyni ich typem uciekiniera – są raczej leniuchami. Mimo to jednak są świetnymi łowcami. Nie najlepiej też znoszą samotność, dlatego nie nadają się dla tych, którzy niewiele czasu spędzają w domu. Jeśli jednak bardzo pragniecie właśnie takiego kota, a dużo pracujecie, to wystarczy dobrać mu kocie towarzystwo i wszystkie jego smutki przeminą.

kot szkocki zwislouchy

Żywienie i pielęgnacja kota

Scottish Fold to bardzo łakome koty i niestety często popadają w otyłość. W poszukiwaniu przysmaków potrafią nawet nauczyć się otwierania szafek, w których znajduje się ich pokarm. Dlatego przed właścicielami stoi wyzwanie, aby pilnować prawidłowej diety swoich pupili, która nie jest bardzo skomplikowana. Należy jedynie przestrzegać zasad, co do ilości podawanej gotowej i pełnowartościowej karmy lub stosować dietę surowego mięsa i suplementów.

Sierść szkockich zwisłouchych jest gęsta, miękka i przyjemna w dotyku. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu minimum raz w tygodniu, w celu usunięcia martwego włosa. Niestety nie są to koty dla alergików.

Większej uwagi u kotów tej rasy, wymagają jedynie uszy. Należy je regularnie czyścić, aby nie doprowadzić do infekcji.

Wady i zalety kota szkockiego zwisłouchego

Zalety:

  • Łagodny i spokojny
  • Towarzyski
  • Lubi zabawę
  • Nie wymaga specjalnej pielęgnacji

Wady:

  • Skłonność do otyłości
  • Genetycznie nabyte choroby
szkocki zwisłouchy biały

Kot szkocki zwisłouchy – pytania i odpowiedzi

W Polsce jest już wiele zarejestrowanych hodowli tej rasy więc z dostępnością nie ma większych problemów.  Cena Szkockich zwisłouchych z rodowodem waha się od 2000 do 3500 tys. złotych, zaś bez rodowodu za kociaka zapłacimy poniżej 1000 zł. 

Koty tej rasy nie są agresywne ani w stosunku do ludzi, ani do innych zwierząt, dlatego jest to idealne zwierzę dla rodzin z dziećmi. Pies w domu również nie powinien być przeszkodą do posiadania zwisłouchego. Jednak, żeby czuł się  pewniej i bezpieczniej, powinniśmy zapewnić mu w miejscu zamieszkania kilka kryjówek.

Długość ich życia jest podobna jak u innych kotów. Mogą dożyć nawet 18 lat.