Kot Syjamski

Kot Syjamski

Kot Syjamski

Pochodzenie gatunku Syjamskiego

Rasa kota syjamskiego wywodzi się z terenów Azji, a za przodków uznaje się koty bengalskie, nubijskie i azjatyckie koty domowe. Pierwsze rysunki oraz opisy zawierające przedstawicieli tej rasy pochodzą z XIV wieku z Syjamu. Na terenach obecnej Tajlandii kot syjamski swe miejsce miał na dworach oraz w świątyniach. Ówcześnie uważany był za naczynie, w którym miały znajdować się dusze zmarłych. Według legend, gdy ktoś umierał, wybierano kota właśnie tej rasy. Wysyłano go do świątyni, czczono i karmiono najlepszymi przysmakami. Ponadto uważano, że kot syjamski mógł być także stróżem i obrońcą świątyni, który miauczeniem miał ostrzegać mnichów o pojawieniu się nieprzyjaciela. Wysoka rola tej rasy sprawiała, że cieszyły się one poważaniem w swojej ojczyźnie. Były cenione i rzadko prezentowane przyjezdnym. Pierwsze koty syjamskie sprowadzone do Europy, pojawiły się jako atrakcja w ogrodach zoologicznych. Większość z nich szybko umierała, a dopiero zawiezienie ich do USA pod koniec XIX wieku, sprawiło że stały się popularne na całym świecie.

Charakterystyka rasy

Kot syjamski to przede wszystkim kot energiczny, chętny do ruchu i zabaw. Źle znosi samotność i można go porównać do osobowości ekstrawertyka. Uwielbia przebywać wśród ludzi. Myśląc o jego zakupie trzeba wiedzieć, że wymaga on nakładu czasu i zainteresowania. Po długich zabawach najczęściej odpoczywa na kolanach jednego z domowników. Kot syjamski jest uczuciowy i wrażliwy, bardzo przywiązuje się do swojego właściciela. Często bywa zaborczy oraz zazdrosny o opiekuna. Z charakteru nie należy do łatwych i uległych, przez co może chcieć zdominować inne koty. Świetnie natomiast zgra się w psem. Prawdopodobnie będzie się z nim bawić i rozładowywać nadmiar energii, a nawet wspólnie spać. 

Budowa i wygląd kota

Kot syjamski jest średniej wielkości. Posiada zwinną, smukłą sylwetkę, lecz umięśnioną. Ma szczupłe nogi oraz małe, owalne łapki. Jego ruchy są przepełnione gracją. Ogon w przypadku przedstawicieli tej rasy jest długi i prosty. Głowa kota syjamskiego ma kształt klina, zwężającego się aż do pyszczka. Posiada charakterystyczne uszy, wielki i odstające, osadzone na linii klina. Równie charakterystyczne są oczy w kolorze niebieskim, ułożone ukośnie względem nosa. Kot syjamski posiada krótkie, lśniące i delikatne futro w maści typu point, czyli jasne z zaciemnieniami w takich miejscach jak pyszczek, ogon, łapy i uszy.

Wady i zalety kota Syjamskiego

Zalety:

 • towarzyski i przyjazny dla gości,
 • jest długowieczny i żyje 15-20 lat,
 • aktywny i chętny do zabaw,
 • inteligentny i chętny do nauki sztuczek,
 • mało wymagający w kwestii pielęgnacji,
 • uczuciowy i przywiązujący się do właściciela,
 • odporny na choroby,
 • idealny towarzysz dla dzieci, lubi się z nimi bawić.

Wady:

 • ryzyko wystąpienia chorób genetycznych,
 • jego aktywność dla niektórych może być nadmierna,
 • wymaga bardzo dużo uwagi i zainteresowania,
 • jest mu źle, gdy zostaje sam,
 • głośno i często wokalizuje,
 • znaczy teren moczem z dużą intensywnością.

Pielęgnacja i żywienie kota Syjamskiego

Kot syjamski nie wymaga dużej ilości zabiegów pielęgnacyjnych. Właściciel powinien raz w tygodniu wykonać podstawowy i w pełni wystarczający kotu, proces. Jest nim wyczesaniem gęstym grzebieniem martwego włosa, usunięcie kurzu za pomocą włosianej szczotki, a następnie wygładzenie przy użyciu irchowej szmatki. Poza tym trzeba pamiętać o obowiązkowym przycinaniu mu pazurków oraz dokładnym sprawdzaniu uszu. Równie nieskomplikowana jest dieta kota syjamskiego. Powinien on jeść, jak każdy kot, pokarm wysokiej jakości. Mogą to być posiłki gotowe, bądź naturalne typu BARF, czyli surowe. Jeśli kot został poddany zabiegowi kastracji, lub sterylizacji, powinien on być karmiony specjalnym pokarmem przeznaczonym dla kastratów. 

Kot Syjamski – pytania i odpowiedźi

Kota syjamskiego z łatwością można kupić w Polsce. Cena z rodowodem to mniej więcej 1500-2500 złotych, a bez to około 400-800 złotych.

  Tak, kot syjamski uwielbia zabawy i spędzanie czasu z dziećmi.

  Tak, kot syjamski nie będzie wrogo nastawiony do psa.

  Jest to kot długowieczny, żyje nawet do 20 lat.