kot syberysjki

Kot Syberyjski

Kot syberyjski

Pochodzenie gatunku syberyjskiego

Rasa kota syberyjskiego powstała w sposób naturalny, tzn. bez ingerencji ludzi. Pochodzi ona z Syberii, przez wiele lat koty te były uważane za dachowce towarzyszące ludziom zamieszkującym te tereny Rosji. Została ona zarejestrowana w Międzynarodowej Federacji Felinologicznej dopiero pod koniec lat 90.

Budowa i wygląd kota syberyjskiego

Koty syberyjskie to rasa kotów półdługowłosych osiągająca średnie lub duże rozmiary. Samice mogą ważyć do 6kg, a samce są od nich większe i osiągają około 8-11 kg. Koty te posiadają muskularny korpus, lekko zaokrągloną sylwetkę, szeroką klatkę piersiową i masywny kark. Kolor ich sierści może być różny zaczynając od kremowego, rudego przez niebieski, po czarny, często również w formie szylkretowanej. Ich futro jest puszyste, półdługie, bardzo gęste, sierść przyjmuje formę grzywy i tzw. kryza. Nie plącze się w kołtuny. Włosie pokrywa gęsto również szeroki u nasady ogon, który zwęża się ku swojemu zakończeniu. Głowa kotów jest lekko wydłużona, a duże, owalne oczy dość szeroko rozstawione. Ich uszy są średniej wielkości, również szeroko rozstawione i zaokrąglone na końcach z wyraźnie wystającymi kosmykami sierści. Łapy kota syberyjskiego są również masywne i dobrze zbudowane, kosmyki sierści występują między poduszkami i na łapkach, a na tylnych kończynach obecne są tzw. portki. Koty te są podobne wyglądaem do rasy Maine Coon.

Żywienie oraz pielęgnacja zwierzęcia

Pielęgnacja zwierząt tej rasy nie powinna sprawiać większych trudności i być czasochłonna. Podstawową czynnością, którą należy wykonywać jest regularne wyczesywanie kota co ok. 5 dni oraz częściej w okresie linienia. Zapobiegnie to ryzyku zjadania przez zwierzę luźnych włosów podczas ich mycia, dzięki czemu uniknie się problemów pokarmowych. Raz na jakiś czas powinno się zadbać o kocie uszy i oczy. Należy przemywać je wacikiem lub chusteczką nasączoną wodą. Pazurki powinny być przycinane średnio raz w miesiącu. Warto też kontrolować zęby kota syberyjskiego, aby sprawdzić, czy nie odkłada się na nich kamień.

Pokarm, jaki otrzymują koty powinien być wysokomięsny. Ze względu na posiadanie małego żołądka koty nie powinny mieć stałego dostępu do suchej karmy. Zaleca się częstsze podawanie mniejszych porcji.

Kot syberyjski

Charakterystyka rasy: kot syberyjski

Koty syberyjskie są ciekawskie i aktywne, lubią zabawę. Chętnie przeszukują różne zakamarki, wspinają się i skaczą. Potrzebują uwagi ze strony właściciela, są inteligentne, dlatego można uczyć je i wychowywać, by były posłuszne.

Zalety

  • odporność i dobre zdrowie
  • inteligencja
  • rzadziej wywołują alergie
  • towarzyskość i przyjazność dzieciom
  • mało wymagająca pielęgnacja

Wady

  • przy braku odpowiedniego wychowania mogą być uparte
  • mogą mieć skłonności do ucieczek
  • mogą niszczyć meble ostrzeniem pazurków (należy zapewnić im dostęp do drapaka)

Istotne zagadnienia dotyczące rasy

Hodowle tej rasy występują także w Polsce. Cena za kota z rodowodem waha się od 1500-5000złKoty bez rodowodu można kupić już za ok. 500 zł, ale nie zaleca się zakupu kotów rasowych z tego typu pseudohodowli.

Koty są przyjazne dzieciom, akceptują ich obecność w domu.

Koty syberyjskie potrafią być temperamentne, dlatego to, jakie będą ich stosunki z psami jest kwestią bardzo indywidualną. Przy odpowiednim wprowadzeniu i zapoznaniu pupili dzielnie jednego dachu nie powinno stanowić problemu.

Siberian Cat żyje średnio od 12 do 20 lat.