
Koty towarzyszą człowiekowi od starożytności. Obecnie jest to najpopularniejsze zwierzę domowe na całym świecie. Wyróżnia się aż 42 oficjalne rasy tych zwierząt, a jedną z najbardziej charakterystycznych jest sfinks.
Pochodzenie i historia rasy sfinks
Pomimo typowo egipskiej nazwy, kot pochodzi z Ontario w Kanadzie. Pierwszy sfinks przyszedł na świat w 1966 roku. Jednak większość współczesnych sfinksów jest potomkami trzech bezwłosych kociaków urodzonych w miocie zwykłych kotów krótkowłosych w Toronto w 1978 roku. Na początku lat siedemdziesiątych w Holandii rozpoczęto pierwszą hodowlę sfinksów. Jego inną nazwą jest kot bezwłosy kanadyjski.
Ogólna charakterystyka kota sfinks
Bez wątpienia najbardziej charakterystyczną cechą sfinksa jest brak sierści kota (niekiedy można się spotkać z bardzo krótkim owłosieniem na nosie, uszach, ogonie i u samców na jądrach). Pokryty jest delikatnym meszkiem jak brzoskwinia. Co ciekawe – nie ma wąsów ani rzęs. Ma bardzo, duże odstające uszy oraz pałąkowate nogi. Jego oczy kształtem przypominają cytrynę. Skóra sfinksa jest pomarszczona na częściach głowy, nóg oraz korpusu, a napięta na reszcie. Sfinks nie ma odgórnie narzuconego kolorytu. Wszystkie wzory oraz kolory są akceptowane (tradycyjna, norka, sepia, kolorpoint). Są niesamowicie towarzyskie, czułe i kochają zabawę.

Wygląd i budowa kota
Kot sfinks ma średniej wielkości (samica około 30 centymetrów, samiec około 35 centymetrów) ciało, długie, z szeroką klatką piersiową i uwydatnionym brzuchem. Jest dobrze umięśniony oraz mocne kości. Kotki średnio ważą 4 kilogramy, a kocury 5 kilogramów. Głowa o kształcie spłaszczonego klina z zaokrągleniami jest średniej wielkości. Skóra sfinksa jest niesamowicie ciepła w dotyku. Mówi się na nie „zamszowa butelka na wodę.” Tylne nogi są nieco dłuższe od przednich. Łapy zakończone są smukłymi palcami. Opuszki są bardziej zaawansowanie rozwinięte niż u innych ras.
Żywienie i pielęgnacja sfinksa
Pielęgnacja sfinksa nie jest łatwa. Skóra kota wytwarza bardzo duże ilości sebum, które blokuje pory. Konieczne jest regularne mycie kota zwilżoną ściereczką. Kąpiel zaleca się maksymalnie dwa razy w roku. Sfinks produkuje również dużo woskowiny. Niezbędne jest czyszczenie uszu kotu co najmniej raz w tygodniu. Jeżeli kot lubi wygrzewać się na słońcu, trzeba go posmarować kremem z filtrem.
Sfinksy jedzą więcej niż inne rasy. Przez regulacje temperatury spala więcej kalorii.

Wady i zalety kota
Wady:
- Skłonność do tycia,
- Skłonność do chorób serca,
- Skłonność do chorób skóry,
- Wymagająca pielęgnacja,
- Może wywoływać reakcje alergiczne,
- Może pozostawiać plamy sebum na meblach,
- Wrażliwy na niskie temperatury.
Zalety:
- Towarzyski,
- Inteligentny,
- Czuły,
- Bardzo płodny,
- Długowieczny,
- Kocha zabawę,
- Nie jest skłonny do ucieczek,
- Akceptuje inne zwierzęta.
Kot Sfinks – najczęstsze pytania i odpowiedzi
1500-3000 złotych. Nie ma problemu w naszym kraju z kupnem sfinksa.
Towarzystwo dzieci bardzo mu odpowiada, ponieważ dzieci zapewniają mu stymulację.
Tak, ta rasa nie ma najmniejszego problemu ze wspólnym życiem razem z psem. Jest typem kota „psolubnego”
Zostaw komentarz