Kot Savannah

Kot savannah

Pochodzenie reasy savannah

Kot savannah to krzyżówka afrykańskiego serwala ze zwykłym kotem domowym. Pierwszy taki kot powstał w 1986 roku w wyniku skrzyżowania ze sobą kota syjamskiego i serwala.

Budowa i wygląd kota savannah

Jego wielkość waha się w przedziale od 30 do nawet 48 centymetrów, a waga między 5 a 12 kilogramów. Wszystko zależy od tego, jak duża część genomu pochodzi od serwala. Im jej mniej, tym nasz dzikusek jest bardziej domowy i ma mniej cech serwala, przy czym jest mniejszy i spokojniejszy.

Ogólna charakterystyka rasy

To zwierze o niebywałej inteligencji i o zadziwiających zdolnościach poznawczych. Ma bardzo dużo energii, a co za tym idzie, równie wielki apetyt. Ich jadłospis powinien być obfity w dużą ilość świeżego mięsa, ale nie tylko. Ważne, aby dostawały odpowiednio duże porcje, aby zachowały idealną sylwetkę. Co do higieny, wystarczy niewielka pielęgnacja futra oraz przemywanie oczu i uszu. Dodatkowo, jeśli chcemy uniknąć niszczenia przedmiotów, przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy obcinać mruczkowi pazurki. Warto je przyzwyczajać do tej czynności od najmłodszych lat, aby ta czynność była łatwiejsza w późniejszych latach. Koty savannah cechuje duże podobieństwo do psów, ponieważ wiele osobników uwielbia zabawy z wodą lub nawet aportowanie. Lubią być angażowane w każdą działalność i nie chcą być tylko zwykłymi zwierzakami domowymi.

serwa / savannah

Wady i zalety kota savannah

Są one nielegalne w wielu krajach, przykładowo w Australii czy Nowej Zelandii, gdzie obowiązuje zakaz wwozu kotów savannah. Od 2006 roku kot savannah jest wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższy kot domowy na świecie.

Jak każdy zwierzak, savannah posiada kilka wad.

  • Jest bardzo energiczny i potrzebuje dużo ruchu i zabawy, dlatego nie nada się dla osób ceniących sobie spokój.
  • Z racji tego, iż ma ogrom energii, lubi czasem uciec. Dlatego podczas wypraw do ogrodu warto założyć mu szelki oraz smycz.
  • W wielu krajach posiadanie kota savannah jest nielegalne, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z prawem obowiązującym w kraju, w którym chcemy mieć owego mruczka.
  • Jego wysoka cena potrafi bardzo zniechęcić do zakupu.
  • Wymagają nieustannej socjalizacji.

Teraz czas na jego zalety, a tych wcale nie jest mało.

  • Dobrze znosi samotność, o ile oczywiście zaspokoi swoje potrzeby ruchu.
  • Uwielbiają zabawę.
  • Jest bystry i ciekawski, a w dodatku niezwykle inteligentny.
  • Mają egzotyczny, piękny wygląd.

Kot Savannah – pytania i odpowiedzi

Cena kociaka zależy od płci oraz pokolenia. Pokolenie F1 to kot urodzony w wyniku krzyżówki zwykłego kota domowego z serwalem. Pokolenie F2 to potomstwo kotki z pokolenia F1, i tak dalej. Za kota savannah można zapłacić od 4000 do nawet 40000 złotych, razem z całą dokumentacją i rodowodem.

To zależy od dziecka. Jeśli nauczy się rozumieć język kociego ciała i szanowania jego potrzeb, to może to być naprawdę zgrany duet.

To zależy od wielu czynników, przykładowo stopnia socjalizacji kotka, czy sposobu, w jaki są ze sobą zapoznawane. Mimo wszystko savannah potrafi dobrze się bawić z psem.

Od 13, do nawet 20 lat.