
Rosyjski niebieski – szlachetne pochodzenie
Historia tej rasy owiana jest tajemnicą i pewną legendą. Swój początek znajduje w północnej Rosji i koty te nie były znane szerzej na świecie aż do XIX wieku. Ponoć wywodzą się od naturalnej rasy, w której lubowali się członkowie carskiej rodziny i początkowo nazywane były “kotami archangielskimi”, gdyż ich pierwsi przedstawiciele wywodzą się z wysp Obwodu archangielskiego. Królewscy ulubieńcy wyemigrowali do Europy dopiero w okolicy 1860, a ich pierwsze publiczne wystąpienie odbyło się w iście pańskim stylu: na słynnej Wielkiej Wystawie w Pałacu Kryształowym w Londynie w 1871! Niestety, II Wojna Światowa oraz Rewolucja w Rosji nieomal doprowadziły do ich wyginięcia i przetrwały tylko dzięki hodowcom, którzy zaczęli je krzyżować z innymi orientalnymi rasami, co na jakiś czas zmieniło ich wygląd. Dzisiejsi przedstawiciele tych kotów wyglądają jak ich przodkowie.
Charakterystyka rasy
Kot rosyjski niebieski wyróżnia się smukłą i elegancką, ale mocną budową ciała o średniej wielości i stosunkowo długich kończynach, zakończonych okrągłymi, małymi łapkami. Poduszki są w różnych odcieniach lawendowego i różowego. Ich wyróżniająca cecha to okrągłe oczy o szmaragdowym odcieniu, rzadziej żółtym (u kociąt niebieskim, które wybarwiają się po 1 roku życia), a znakiem rozpoznawczym miękkie, błękitno-szare, dwuwarstwowe futro, z pluszowym podszerstkiem i połyskującą na srebrzysto okrywą wierzchnią. Głowa jest trójkątna, z szerokim czołem i dużymi, postawionymi uszami.
Ten niezwykle przyjazny kot jest spokojny i łagodny, uwielbia towarzystwo zarówno ludzi, jak i innych kotów i psów. Otwarcie okazuje swoje przywiązanie do właściciela i rozłąka może być silnym przeżyciem dla niego. Nie są nadmiernie żywiołowe, jednak uwielbiają ruch i wspinaczkę, a przez wzgląd na ich inteligencję niewskazane jest zostawianie ich samym sobie- należy zapewnić rozrywkę nie tylko w postaci biegania za sznurkiem, ale również pożywkę dla ich bystrych umysłów. Są skore do sztuczek i można je nauczyć aportować i podawać łapę, a otoczone wystarczającą ilością uczucia stają się wiernymi partnerami, witającymi właściciela w drzwiach niczym pies i towarzyszącymi im przy nodze w domu. Nie są zbyt głośne, jednak zachęcane do odpowiadania zaczynają być bardzo rozmowne.

Wady i zalety kota Rosyjskiego
Do niewątpliwych zalet rasy należą:
- Łagodny, przyjacielski charakter i inteligencja.
- Prostota pielęgnacji (mało linieją, a ich futro wystarczy okazyjnie przeczesać, by pozostało jedwabiste i miękkie).
- Uwielbienie towarzystwa (świetnie nadają się dla dużych rodzin z innymi zwierzętami),
- Zdrowie (pochodzą od “rasy naturalnej” i nie posiadają wrodzonych wad genetycznych).
- Hipoalergiczność (nie istnieje “antyalergiczny” kot, ale na tle innych, ta rasa produkuje znacznie mniej uczulających glikoprotein Fel d 1, które występują w kocim łupieżu i ślinie, przez co są dużo bardziej przyjazne osobom uczulonym)
Jednak jest coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę:
- Tendencja do otyłości (kochają jeść i niepilnowane szybko przybierają na wadze, co może skutkować np. chorobami serca, cukrzycą czy artretyzmem).
- Towarzystwo (zostawienie tego kota samemu w domu jest dla niego bardzo bolesnym przeżyciem oraz źle znosi przeprowadzki).
Kot Rosyjski Niebieski – najczęstsze pytania
Widełki cenowe dla kociąt z rodowodem znajdują się w okolicy 2000-3500 zł, a cena może się wahać w zależności od renomy hodowli oraz przeznaczenia kota. Kanapowiec będzie kosztował mniej niż wystawowy syn championów.
Tak. W Polsce jest wybór odpowiedzialnych hodowli oferujących kocięta tej rasy.
Jak najbardziej! Są bardzo łagodne i cierpliwe, ale tak, jak w przypadku każdego zwierzęcia domowego, należy traktować je z szacunkiem i pozwolić na odpoczynek, kiedy zmęczą się nadmierną uwagą towarzyszy.
Średnio 15-18 lat, ale dożywają nawet 20!
Zostaw komentarz