Kot brytjski

Kot Brytyjski

Kot brytjski

Pochodzenie kota Brytyjskiego

Kot brytyjski to bystry kot o mocnym charakterze i umiarkowanym temperamencie. Co ciekawe, jest on największym kotem krótkowłosym. Należy do grupy bardzo starych ras, gdyż jego pochodzenie sięga aż czasów antycznych. Kot brytyjski wywodzi się ze starożytnego Egiptu, gdzie otaczany był szczególną czcią. To stamtąd dotarł na Półwysep Apeniński. Na Wyspy Brytyjskie dotarł zaś dzięki Imperium Rzymskiemu, a właściwie rzymskim legionistom podbijającym kolejne kraje Europy.

Koty te ze względu na swoje zdolności łowieckie były niezwykle mile widziane w obozach żołnierzy, a za zadanie miały ochronę zapasów pożywienia przed gryzoniami. Ich zalety zostały szczególnie docenione na Wyspach Brytyjskich, gdzie ostatecznie pozostały, a osiedlając się w tamtych rejonach otrzymały miano „brytyjskich”.

Cechy charaktersytyczne kota Brytyjskiego

Rasa ta, mimo że najczęściej kojarzona z kolorem niebieskim, charakteryzuje się ogromną różnorodnością barw i odcieni sierści (ponad 150 kolorów!). Jest to spowodowane krzyżowaniem nielicznych kotów brytyjskich, które przeżyły II Wojnę Światową z kotami innych ras. Cechuje się silną, proporcjonalną oraz muskularną budową ciała, a także dużą, okrągłą głową o pełnych policzkach, małych, szeroko rozstawionych uszach i bursztynowych oczach.

Kot brytyjski ma krótkie, lecz silne łapy, a budowa ich ciała określana jest jako zwarta, krzepka. Przeciętna waga u samic waha się pomiędzy 3 a 5 kg, natomiast u samców pomiędzy 4 a 9 kg. Wzrost kotów brytyjskich jest powolny, a pełne rozmiary osiągają około trzeciego roku życia. Są uważane za zdrową oraz długo żyjącą rasę. W przypadku hodowli należy jednak wykonywać badania genetyczne w celu wykluczenia nosicielstwa wadliwego genu i uniknięcia obciążenia genetycznego kardiomiopatią przerostową oraz wielotorbielowatością nerek, które należą do chorób najczęściej występujących w przypadku tej rasy.

Dodatkowo charakterystyczna, duża głowa może mieć negatywny wpływ na przebieg porodu u kotek, gdyż taki płód jest zbyt duży, aby zmieścić się w kanale rodnym. Jest to najczęstszy powód, dla którego u kotek brytyjskich przeprowadzane jest cesarskie cięcie.

Pielęgnacja i żywienie kota

Należy podkreślić, że kot brytyjski uwielbia jeść, a co za tym idzie szybko tyje. Z tego powodu trzeba bardzo uważnie pilnować diety tego kociaka, aby nie narazić go na możliwe schorzenia kości i stawów spowodowane otyłością. Idealną podstawą żywieniową dla kotów brytyjskich będą pełnowartościowe posiłki oparte na mięsie.

Specjalne karmy stworzone z myślą o tej rasie powinny zawierać zwiększone dawki tauryny (pozytywnie działanie na połączenia nerwowe, zapobiega chorobom serca) i glukozaminy (wspomaga stawy i zapobiega ich schorzeniom), a także witaminę B i oleje np. z łososia, które wspierają pielęgnację i nienaganny wygląd futra. Wspominając o futrze, powinno się je nie tylko odżywiać od wewnątrz, ale także dbać o regularne szczotkowanie.

Ze względu na skrócony pysk kota brytyjskiego oczy mogą mu bardziej łzawić, dlatego regularne przemywanie oczu to podstawa, aby uniknąć zarośnięcia kanalików łzowych. Nie należy zapominać również o kontroli stanu uszu, zębów oraz przycinaniu pazurów, jeśli kot nie wspina się na drapaki.

Kot brytyjski kocięta

Wady i zalety kota Brytyjskiego

Jeśli chodzi o charakter zwierzęcia, to mimo iż każdy kot jest inny, ta rasa cechuje się niezwykłym spokojem i opanowaniem. Z tego powodu świetnie nadaje się dla seniorów, a także bezproblemowo akceptuje przebywające z nim razem w domu inne zwierzęta oraz dzieci. Najlepiej czuje się w ciszy i spokoju wylegując się w słońcu. Sprawdź, jak dobrze wychować kota brytyjskiego w naszym artykule jak wychować kota.

Zalety:

  • zrównoważony
  • inteligentny (zdolność do szybkiej nauki)
  • towarzyski
  • przywiązuje się do właściciela
  • nie potrzebuje dużo przestrzeni i nie czuje potrzeby wychodzenia na zewnątrz (zdecydowany domator)

Wady:

  • nie lubi brania na ręce (czuje się wtedy przytłoczony)
  • mało aktywny (mały kociak jest zdecydowanie bardziej ruchliwy)

Pytania i odpowiedzi dotyczące rasy

Zakup kota bez rodowodu nie jest dobrym rozwiązaniem z powodu ryzyka obciążenia genetycznego, natomiast jedynym przemawiającym czynnikiem jest atrakcyjna cena 300-1000 zł. Natomiast cena kota brytyjskiego z rodowodem wynosi 1500-3000 zł. Dostępność tej rasy w Polsce jest określana jako dobra, jednak trzeba się wiele natrudzić, aby znaleźć dobrego, profesjonalnego hodowcę.

Tak, bezproblemowo akceptuje przebywające z nim razem w domu dzieci.

Tak, kot brytyjski ceni sobie spokój oraz nie jest agresywny, zatem w przypadku nienatarczywego psa nie powinno być problemu z wspólnym mieszkaniem tych pupilów pod jednym dachem.

Przy odpowiedniej diecie, regularnych wizytach u weterynarza oraz pielęgnacji żyje około 14-20 lat.