Koty dla alergików

Kot bez sierści – kot dla alergika

Poznaj 10 ras kotów nieuczulających - alergik też może mieć kota

Badaczom udało się znaleźć przyczynę powstawania alergii u ludzi od kota. Dzięki temu wiadomo już, iż nie tylko kot bez sierści nadaje się do trzymania w domu przez alergików. Puchatego mruczka też można mieć i wtapiać palce w jego, czasem nawet bardzo obfite, futro. Oczywiście spośród około 100 ras wyselekcjonowano tylko kilkanaście, które mogą być bezpieczne dla osób uczulonych na kocie białko Fel d 1, znajdujące się w ślinie kota. Mruczek bardzo dużo się liże, zostawiając na futrze alergizujące białko. W tym artykule poznasz 10 ras bezpiecznych kotów dla alergika.

sfinks kot

Jakie koty dla alergików są najlepsze?

Kot wydziela 8 rodzajów białka o tej samej nazwie katalogowej z dodaną cyfrą porządkową od 1 do 8, z czego Fel d 1 jest najsilniej alergizującym białkiem znajdującym się w ślinie zwierzęcia. Pozostałe alergeny również występują w ślinie i dodatkowo na skórze (złuszczony naskórek), w moczu i krwi, ale na te typy białka rzadko dostajemy uczulenia.

Brak jest kotów całkowicie niealergizujących, jednak te, które wydzielają bardzo mało najsilniejszego uczulającego białka Fel d 1 mogą zamieszkać pod wspólnym dachem z osobą wrażliwą. Wystarczy zadbać bardziej o higienę kota oraz mieszkania.

Najbardziej alergizuje porzucona przez kota sierść, do której u nasady przywarty jest łuszczący się naskórek z alergenami. Pojedyncze martwe włosy zwierzęcia wirują w powietrzu i osiadają wszędzie. To one są głównym powodem naszego kataru, duszności, kaszlu, łzawienia oczu, kichania, zapaleń skóry (swędzenie, zaczerwienienie, wypryski).

Niektóre z dozwolonych ras kotów trzeba kąpać. U wszystkich wymagane jest szczególne dbanie o czystość wszelkich mebli, na których kotek siada, gdzie zostawia swą sierść. Dotyczyć to będzie także naszego posłania, gdzie z pewnością mruczek chętnie się będzie lokować. Gdy kupujemy dla niego kuwetę, postarajmy się o tę zakrywaną.

Zestawienie 10 ras kotów zaliczonych do antyalergicznych

sfinks kanadyjski

  • Sfinks kanadyjski

Sfinks kanadyjski to kot bez sierści. Jego wygląd kojarzy się z posągiem egipskiego kota, ale rasa powstała w Kanadzie. Jest zwierzęciem bardzo przyjaznym. Dobrze dogaduje się z innymi kotami oraz psami. Wobec ludzi jest łagodny i ustępliwy. Jego skóra jest w dotyku aksamitna i ciepła, ale wrażliwa na chłód i słońce. O skórę kota trzeba dbać w sposób szczególny, gdyż jest ona lekko marszczona. W jej fałdkach mogą zagościć bakterie grzybicze lub świerzb.

Brak sierści na skórze kota zmniejsza ilość alergenów. Jednak wytwarza białko Fel d 1 na skórze. Przecieranie wilgotnym miękkim ręcznikiem lub kąpiel pozbawi skórę alergenu.

sfinks petersburski

  • Sfinks petersburski (peterbald)

Pochodzi z Rosji. Tak jak sfinks kanadyjski pozbawiony jest sierści. Ma wąsy, ale nie są prościutkie jak u np. dachowca. Są one lekko poskręcane, co daje wrażenie pogniecionych. Pomimo braku sierści jego skóra ma różne barwne łaty lub pręgi. To kot wiecznie towarzyszący swemu panu. Chodzi za nim krok w krok. Zyskał określenie, iż jest ogonem swego właściciela. Ma wiele cech charakterystycznych dla psa, jednocześnie będących w ciele kota.

Jego antyalergiczność to brak sierści i łatwa pielęgnacja skóry, w takim samym stopniu jak sfinksa kanadyjskiego.

sfinks doński

  • Doński sfinks (donskoy)

To trzeci kot bez sierści. Rasa została wyhodowana w Rosji. Obejmuje 4 podgatunki rubber bald (całkiem łyse przez całe życie),  flocked (mają maleńkie delikatne włoski, w dotyku są jak miękki zamsz), velour-coated (rodzi się z łysinką na głowie jak u mnicha, pozostała część ciała pokryta jest futerkiem, które kotek gubi na stałe po pewnym czasie, zostawiając jedynie resztki sierści na pyszczku, łapach i ogonie), brush (rodzi się cały owłosiony, może mieć sierść szczecinowatą, miękką lub falistą, która z wiekiem wyciera się tylko w niektórych miejscach). Bardzo towarzyski doński sfinks dla dorosłych, dzieci oraz innych zwierząt. Czuły, wesoły, uwielbiający zabawy. Mięciutki w dotyku. Lubi się przytulać.

Tak jak powyższe rasy ten kot sfinks również jest mało alergizujący.

 

Wszystkie rasy kocich sfinksów nie powstały w wyniku krzyżówki, ale urodziły się jako mutanty, które dały początek tych 3 ras.

Devon Rex

Przyjazny kot, lubiący się przytulać. Potrzebuje towarzystwo drugiego kota, najlepiej tej samej rasy. Ma krótką, marszczącą się sierść, zwłaszcza na grzbiecie. Przypomina przystrzyżonego pudelka. Do tego ma charakterystyczne kręcone wąsy i brwi. Wielkie oczy szeroko rozstawione dają wyraz wiecznego zachwytu światem. Wyglądem przypomina bezwłosego sfinksa. Rasa wyhodowana w angielskim hrabstwie Devon. Wesoły kompan do zabaw z dziećmi.

 Dzięki chętnych kąpieli, łatwo zmyć z kotka alergeny. Wydziela mało Fel d 1.

neva masquerade

  • Neva masquerade

Pół długowłosy kot pochodzący z Rosji, którego rasa powstała z krzyżówki kota syberyjskiego z długowłosym kotem kaukaskim. Po tym pierwszym ma umaszczenie w jaśniejszym tonie, a po tym drugim bujną puszystą sierść. Ma niebieskie oczy, charakterystyczną ciemniejszą sierść na pyszczku tworzącą maskę.

Jego nazwa pochodzi od rzeki przepływającej przez Rosję- Newy, zaś drugi człon z powodu typowej maski, jaką zakładali ludzie będący na dworskich balach. Kot jest wesoły, lubi się bawić, łatwo przysposabia się do nowego miejsca. Nie ma nic przeciwko podróżom. Lubi się wspinać i być dużo w ruchu. Przyjazny, dobrze czuje się w większym zwierzęcym gronie, unika konfliktów. Lojalny, przywiązujący się do swego właściciela.

Ilość silnie alergizującego białka jest znikoma. Ponadto kotek pozwala na kąpiele. Dzięki temu złuszczony naskórek i martwe kłaczki sierści spłyną wraz z wodą do kanalizacji, a razem z nimi znikną alergeny. Sierść wymaga częstego wyczesywania.

kot norweski lesny

Długowłosy duży kot z wielkim puchatym ogonem. Lubi się wspinać, skakać, kocha aktywność fizyczną. W okresie linienia gubi cały podszerstek. Potrzebuje towarzystwa innych kotów i bardzo dużo przestrzeni. Ma łagodne usposobienie. Przywiązuje się do właścicieli.

Łatwy w pielęgnacji, wymagający jednak pomocy opiekuna przy pielęgnacji sierści (szczotkowanie i wyczesywanie podszerstka). Kot nie jest w stanie porządnie się wymyć swoim jęzorkiem. Gdy pomożemy mu w codziennej pielęgnacji, ustrzeżemy zwierzaka przed połykaniem zbyt dużej ilości sierści.

Jego ślina i gruczoły skórne produkują bardzo mało alergenów. Szczotkowanie zapobiega fruwaniu martwych włosów i podszerstka.

turecki van

  • Turecki van

Biały kot z barwną grzywką z przedziałkiem po środku i ogonem tego samego umaszczenia co grzywka. To wyjątkowy kot lubiący pływać i robi to bardzo umiejętnie. Ponieważ pływanie wpisane jest w jego geny, natura dała mu sierść, która szybko obsycha z wody.

Sierść tureckiego vana latem w ogóle nie ma podszerstka. Składa się jedynie z warstwy okrywowej. W okresie zimowym podszerstek występuje dość obficie. Jego łapki mają między palcami fałdę skóry, stanowiącą błonę pławną. Lubi się bawić nawet będąc już starszym kotem. Ma przyjazny charakter. Wiosną kot wymaga częstego czesania z racji obfitego linienia.

Van wydziela mało białka Fel d 1 i z powodzeniem można mu robić kąpiel w wannie z dużą ilością wody, co dodatkowo obniży poziom czynnika alergizującego niemal do zera.

cornish rex

  • Cornish rex

Kot o smukłej sylwetce charta ma bardzo krótką wyjątkową sierść, która jest jak falisty meszek, a jego wąsy są tak samo kręcone jak u devona. Sierść nie ma okrywy włosowej, jedynie podszerstek, dlatego jest aksamitny w dotyku. Jego szkielet ma delikatne kości, ale w zamian ciało jest dobrze umięśnione. Szybko biega, zwinnie skacze, uwielbia się bawić. Lubi towarzystwo, unika samotności.

Przyzwyczajony kot od małego do kąpieli będzie miał na sobie mało alergenów. Należy do kotów o obniżonym wydzielaniu białka Fel d 1.

  • Ashera

Krzyżówka kota domowego z afrykańskim serwalem. Nazwa kota zastrzeżona. Zwierzę zostało wyhodowane przez firmę Lifestyle Pets. Wyjątkowo długo żyje, bo około 25 lat. Duży kot o wadze 10-15 kg. Gdy stanie na tylnych łapach, jego wysokość może sięgnąć 120 cm. Cena tego niecodziennego kota jest bardzo wysoka i jest to najdroższa na świecie rasa kotów.

Firma, która wyhodowała kota „hybrydę” twierdzi, iż jest on całkowicie nieuczulający i nadaje się dla każdego alergika bez zachowania jakiejkolwiek ostrożności.

Kot Bengalski

Bardzo popularny kot w Polsce o niecodziennym umaszczeniu sierści. Jego pręgi, cętki i plamki to cechy odziedziczone po dzikim kocie bengalskim, który został skrzyżowany z kotem domowym. Ma wygląd lamparta, a charakter małego kota domowego. Uwielbia się bawić, jest niezwykle silny, delikatny, spokojny i czuły.  Bardziej lubi zabawy, aniżeli głaskanie. Pieszczoty preferuje, gdy sam ma na nie ochotę.

Piękny zwinny kot bengalski słynie z niealergizującej sierści, którą należy czesać raz w tygodniu, by wyciągnąć z niej martwe włosy.