Kot Bengalski

Kot Bengalski

Kot Bengalski

Pochodzenie gatunku

Kot bengalski pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Rasa ta jest hybrydą kota domowego z dzikim kotem bengalskim. Jest to rasa młoda, zaliczana do grupy kotów orientalnych.

Budowa i wygląd kota Bengalskiego

Koty bengalskie mają przykuwający wzrok, orientalny wygląd przypominający małą panterę czy lamparta. Ich sylwetka jest smukła i pełna gracji. Głowa jest lekko zaokrąglona, z owalnymi oczami w odcieniach brązu lub zieleni. Ich zaokrąglone na końcach uszka są osadzone dość wysoko i lekko uginają się ku przodowi. Tułów jest długi, osadzony na prostych, szczupłych kończynach. Posiadany przez nie ogon zwęża się ku tyłowi i ma czarne zakończenie.

Sierść pokrywająca ich ciało jest krótka, przylegająca do ciała i miękka w dotyku. Złote zakończenia pojedynczych włosów tych kotów, dają efekt połysku tzw. glitter, co również jest unikalne dla ich rasy. Ich umaszczenie nie jest jednolite, przyjmuje pręgowate kształty (na czole znak w kształcie litery M, poprzeczne pasy na główce, przy policzkach i szyi), obecne są też cętki (rozetki).

Żywienie oraz pielęgnacja zwierzęcia

Pielęgnacja kotów tej rasy jest mało wymagająca. Nie mają one skłonności do nadmiernego linienia, wystarczy im szczotkowanie kilka razy w miesiącu. Nie należy ich za często kąpać. Co jakiś czas powinno się sprawdzać także ich uszy, a w razie potrzeby przycinać pazury. Ze względu na możliwość zapadania na niektóre choroby takie jak kardiomiopatia przerostowa, wypadanie rzepki czy postępujący zanik siatkówki koty powinny mieć dostęp do opieki weterynaryjnej. Raz na jakiś czas należy je również odrobaczać. 

Te małe lamparty, ze względu na prowadzenie niezwykle aktywnego tryb życia, w ciągu dnia potrzebują dostarczyć do swojego organizmu duże ilości energii, dlatego spożywają większą ilość pokarmu od przeciętnych kotów. Karma kotów przede wszystkim musi zawierać wysoką ilość białka, dieta, którą stosują powinna być wysokomięsna.

Kot Bengalski

Charakterystyka rasy kota Bengalskiego

Koty bengalskie to osobniki o dużych pokładach energii, niezwykle temperamentne, co odziedziczyły po swoich dzikich przodkach. Pomimo swojej żywiołowości jest zwierzęciem przyjaznym i towarzyskim, lubi pieszczoty, ale wtedy, gdy sam zgłasza się po nie do swojego właściciela. Poza tym lubi być kompanem człowieka, przebywać u jego boku, ale przy tym jest także niezależny i nie przeszkadza mu samotna zabawa.

Zalety

 • mało wymagająca pielęgnacja
 • ciekawy, niepowtarzalny wygląd zewnętrzny
 • inteligencja
 • duża wytrzymałość
 • dobry ogólny stan zdrowia
 • chętny do zabawy, ciekawski

Wady 

 • wysoki koszt zakupu i spory koszt utrzymania
 • mogą niszczyć przedmioty w swoim otoczeniu
 • dla niektórych osób ich żywiołowość może być przytłaczająca
 • skłonności do ucieczek
 • mogą być nieodpowiednim wyborem dla osób starszych
 • lubią znaczyć teren i mogą załatwiać swoje potrzeby poza kuwetą – sprawdź jak nauczyć kota bengalskiego sikać do kuwety w naszym artykule jak wychować kota.

Istotne zagadnienia dotyczące Kota Bengialskiego

W hodowlach obecnych w Polsce cena za kota z rodowodem waha się od 2000 do 7000 zł, a czasem nawet więcej. Cena kotów bez rodowodu zapewne będzie kilkukrotnie niższa, ale powinno się unikać zakupy z niesprawdzonych źródeł.

Koty bengalskie mają duże potrzeby ruchowe, dlatego mogą chętnie bawić się z dziećmi.

Odpowiednie wprowadzenie oraz wzajemna adaptacja kota i psa może sprawić, że zwierzaki będą świetnymi towarzyszami. 

Kot bengalski żyje 9-16 lat.