
Pochodzenie karakala stepowego oraz jego charakterystyka
Karakal stepowy (zwany również rysiem stepowym) w naturalnym środowisku przemierza tereny półpustynne, stepy oraz sawannę. Pochodzi z okolic Indii oraz Afryki. Nazwa gatunku wywodzi się od tureckiego słowa „karakulak”, oznaczającego w tłumaczeniu „czarne ucho” – właśnie te czarne pędzelki na uszach stanowią cechę charakterystyczną tego pięknego zwierzęcia. Oprócz pędzelków, karakal stepowy łatwo rozpoznawalny może być po sierści w kolorze piasku, miękkiej w dotyku i puszystej.
Jeżeli chodzi o usposobienie kota karakala, jest to zwierzę wyjątkowo inteligentne. Podczas łowów bowiem, potrafi on wykorzystywać różne techniki tropienia oraz łapania swoich ofiar w sidła. Dlatego też, od wieków ludzie oswajali karakale i zabierali je ze sobą na polowania. Co więcej, pomimo sporego rozmiaru, koty te są bardzo zwinne i potrafią dobrze skakać, a także stanowią prawdziwych mistrzów wspinaczki! Ciekawostką może być fakt, iż karakale plasują się na drugim miejscu wśród kotów w szybkim bieganiu (zaraz po gepardach).
Wygląd kota karakala
Karakal osiąga wysokość około 45 cm, a długość ciała waha się od 55 do 80 cm (u osobników dorosłych). Kot ten ważyć może od 8 do 18 kg. Ogon karakala stepowego stanowi 1/3 długości ciała (ok. 20-30 cm). Zwierzęta te mają długie uszy z czarnymi pędzelkami (jak zostało wspomniane powyżej). Jeśli chodzi o ubarwienie, karakale mogą mieć futro koloru piaskowego, jasno- lub ciemnobrązowego (zdarzają się jednak również koty o czarnym umaszczeniu).

Żywienie oraz pielęgnacja karakala stepowego
W środowisku naturalnym karakale stepowe odżywiają się ptakami, jaszczurkami, gryzoniami, małpami, młodymi antylopami, a czasem rybami. Zwykle polują one nocami, lecz aktywne mogą być także i w dzień. Najbardziej optymalną temperaturą dla karakala stepowego jest około 20 stopni Celsjusza – wówczas kot czuje się najlepiej.
Jeśli chodzi o żywienie karakala w domu, należy karmić go chudym, surowym mięsem drobiowym, wołowym bądź dziczyzną (dorosły kot zjada ok. 500 g mięsa dziennie). Warto również podawać kotu surowe jaja oraz wzbogacać jego dietę o witaminy. Pod żadnym pozorem nie można karmić karakala wieprzowiną!
Wady oraz zalety posiadania karakala stepowego w domu
Zalety:
- karakale są niesamowicie inteligentne,
- dość łatwo je oswoić,
- bardzo przywiązują się do człowieka,
- można chodzić z nim na spacery na smyczy,
- lubią pływać, bawić się,
- koty te są uważane za jedne z najbardziej uroczych i majestatycznych na świecie.
Wady:
- kot karakal zawsze będzie tęsknił za wolnością – nie mozemy zapomnieć, iż jest to dzikie zwierzę,
- kupno karakala to naprawdę spory wydatek,
- mogą nabrać ochoty na polowanie na zwierzęta gospodarskie,
- potrzebują dużych przestrzeni, aby się „wybiegać”,
- w Polsce trzeba posiadać specjalne zezwolenie na posiadanie w domu karakala.

Karakal stepowy – pytania i odpowiedzi
Cena karakala waha się od 15 tysięcy do aż 30 tysięcy złotych (z rodowodem). W Polsce jednak bardzo trudno o pozwolenie na tego kota, gdyż jest on wpisany na listę gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, więc przed dokonaniem kupna należy wystarać się o stosowne zgody.
Nie, ponieważ jest to jednak dzikie zwierzę i podczas kontaktu z dzieckiem nie da się przewidzieć, jak maluch zareaguje (może np. przez przypadek zrobić krzywdę kotu, a ten z kolei, poczuje się zagrożony).
Raczej nie jest to wskazane – koty są samotnikami, nie będą dobrze żyły z innymi zwierzętami.
W środowisku naturalnym kot karakal żyje około 12 lat, a w niewoli może dożyć nawet 20.
Zostaw komentarz