Najmniejszy pies świata

Jaki jest najmniejszy pies świata?

Znanych jest około 340 ras wszystkich psów zamieszkujących Ziemię. Oprócz nich są jeszcze śliczne kundelki, które mają nieprzewidywalny charakter. Wszystkie jednak, zarówno rasowe, jak i kundelki potrafią być bardzo kochane i wierne. Gdy mówimy o najmniejszym psie świata, mamy na myśli rodowodowe psy, pierwsze pięć szczeniaków z jednego miotu. Następne (z tego samego miotu) uznawane są za nierodowodowe i zwykle rodzą się mniejsze, często bardzo chorowite. W tym artykule zajmiemy się jedynie pieskami czysto rodowodowymi.

Ile jest ras uznanych za najmniejsze psy świata?

Sporo mamy takich ras. Między innymi to:

Chihuahua

Chihuahua – najmniejsza rasa psa uznana przez FCI

FCI to Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (Federation Cynologique Internationale). Między innymi zajmuje się uznawaniem danej rasy psów o typowych cechach jako istniejącą i wpisuje ją do katalogu, określając idealny jej wzorzec. Chihuahua po raz pierwszy została pokazana na wystawie psów rasowych w roku 1884, natomiast do pierwszej księgi psów rasowych wpisano ją w roku 1904 do amerykańskiej księgi hodowlanej.

Według wzorca pies miniaturka chihuahua może ważyć zaledwie 0,5 kg, aczkolwiek najczęściej zdarzają się pieski 1,5-3 kg. Przy czym cięższe od 3 kg psiaki w FCI są już dyskwalifikowane i uznawane za nierasowe. Jeżeli właścicielowi nie zależy na wystawach psów i chce pieska mieć tylko dla siebie, nie będzie zważał na typowe rozmiary i wagę. Będzie o niego dbał i kochał takiego, jakim jest.

Dla kogo pies miniaturka?

Najbardziej znanym i modnym pieskiem o małych rozmiarach jest chihuahua. Szczeniaki są tak maleńkie, że mieszczą się nam na jednej dłoni. Kochają wszystkich domowników, jednakże, gdy mamy w domu raczkujące już niemowlę, powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo szczeniaka. Nie inaczej. Dziecko w tym wieku nie rozumie, że tak kruchego szczeniaczka nie wolno ściskać ani się na nim kłaść itd. chihuahua miniaturka to bardzo delikatnej postury zwierzak, łatwo uszkodzić mu kruche kości i spowodować jego kalectwo lub śmierć.

Szczeniak chihuahua wymaga szczególnej troski i opieki na każdym kroku, dopóki nie stanie się dorosły. Dojrzały pies będzie już nieco bardziej widoczny, trudniejszy na przypadkowe kopnięcie lub rozdeptanie. Nadal jednak należy zadbać o to, aby nie spadł z wysokiej kanapy. Opiekun musi być spokojny i rozważny, a starsze dziecko nauczone prawidłowego obchodzenia się ze zwierzakiem.

Jaki jest chihuahua – pies miniaturka?

Małe psiaki rozczulają już samą swoją maleńką posturą. Chihuahua uwielbia kolana swego pana. Bardzo chętnie się tam mości, gdy tylko jego pan usiądzie. Żywa ciepła podusia rozgrzewa nogi swego właściciela i przy okazji sama czerpie ciepło dla siebie.

Choć mały, chihuahua łowi każdy szelest. Jego niesłychana czujność to zaleta psa stróżującego. Głośno alarmuje domowników o zagrożeniu. Chętnie puści się w pogoń za intruzem. Będzie chciał odganiać obce psy spod bramy i drzwi mieszkania. Pogoni też obcego kota, ale własnego chętnie wpuści do swego legowiska, by razem przytuleni mogli sobie spokojnie spać i się ogrzewać.

Charakterystyczne dla chihuahua jest dygotanie ciała. Piesek drży nie tylko z powodu zimna. Zdarza się to także, gdy jest on pełny emocji: boi się, jest obrażony, czegoś nie akceptuje (polecenia lub osoby albo zwierzęcia w swoim otoczeniu) lub czegoś bardzo pragnie itp.

Najmniejszy pies

Najmniejszy pies na świecie to Milly, mieszcząca się w filiżance

Maleńkie pieski poniżej wymaganego wzorca nie dożywają nawet jednego roku. W 2015 r. zachwycano się najmniejszym psiakiem Chihuahua urodzonym we Wrocławiu. Ten śliczny maleńki piesek wielkości jabłka jednak odszedł w 2016 roku pomimo usilnej dbałości o niego jego właścicieli.

W 2011 roku na świat przyszła mikroskopijna chihuahua Milly. Jako dorosła już suczka chihuahua ważyła 500 g. W roku 2018 pisano o niej, że wciąż żyje i ma się dobrze. Wpisana została również do księgi Guinessa. O dalszych jej losach datujących na rok 2019 i 2020 nic nie wiemy. Nie dotarliśmy do wiarygodnych informacji z tych lat o losie Milly z Portoryko.

Najmniejsza rasa psa do każdego domu

Chihuahua dobrze czuje się zarówno w dużym domu, jak i w małym mieszkaniu. Ważne, by było mu ciepło i był otoczony kochającymi go ludźmi i miłymi zwierzakami. Grzecznie będzie siedział w plecaku (głowa bez zakrycia) oraz w koszu na rowerze. Uwielbia spacery, przejażdżki i wesołą zabawę. Z powodu małych nóżek przy zbyt dalekich wędrówkach w drodze powrotnej będzie trzeba pieska nieść, ale dla właściciela to wielka przyjemność.

Jak wygląda chihuahua?

Wyróżniamy dwa typy chihuahua pod względem długości włosa: krótkowłosa i długowłosa. Obydwie odmiany mają podobny charakter i upodobania. Cechują je także podobne rozmiary oraz kształt. Ta najmniejsza rasa psów wśród nieznających dokładnych ich cech budowy może zostać pomylona z innym bardzo do nich podobnymi rasami, zwłaszcza w okresie szczenięcym.

Mała jabłkowata główka dumnie nosi duże sterczące uszka skierowane do przodu i patrzy wiernie w oczy opiekuna swymi wypukłymi okrągłymi (ale nie wyłupiastymi) granatowymi, brązowymi lub czarnymi ślepkami. Wąski krótki pyszczek lekko zadarty z pięknie lśniącym noskiem (truflą) ma ostre ząbki, a ponieważ ma instynkt łowiecki, może złapać za łydkę uciekiniera.

Dorosły pies chihuahua ma wysokość 15-23 cm. Natomiast długość tułowia to długość kobiecego przedramienia. Budowa ciała prawdziwego chihuahua jest krępa z szerokim karkiem. Określa się jego posturę jako kwadrat. W mowie potocznej można określić chihuahua jako „klocek”. Nie ma wcięcia w biodrach i nie ma to nic z utuczeniem pieska. Taki jest jego prawidłowy wygląd. Klatka zaś nie jest rozbudowana, dlatego jest równa z szerokością zadu.