Grzywacz Chiński

Grzywacz chiński

Grzywacz chiński to piękny wesoły piesek, zawsze chętny do zabawy. Ze względu na owłosienie dzieli się tę rasę na powder puff oraz nagą. Natomiast ze względu na budowę- na jelonki i kuce. Wszystkie odmiany mogą pochodzić z jednego miotu, a ich ubarwienie potrafi być wielorakie. Jedyną niezmienną cechą w wyglądzie to kosmicznie czarne duże oczy, z rzadko widocznymi białkami.

Pochodzenie gatunku

Najprawdopodobniej rasa chińskich grzywaczy powstała w Chinach na skutek skrzyżowania nagiego psa afrykańskiego z miniaturką chihuahua. Mniejsze pieski z tej krzyżówki mieszkały w świątyniach i były uważane za wyrocznię. Mnisi często zadawali tym zwierzętom różne pytania, a dane zachowanie psa miało być odpowiedzią i wyrokiem. Były też podróżnikami, gdyż chętnie zabierane były na statki przez kapitanów. Państwem patronackim jest Wielka Brytania. Po raz pierwszy pokazano grzywacza chińskiego na wystawie psów w Londynie w 1885 roku. Jednak rasą tą zainteresowano się dopiero w latach 60. XX wieku.

grzywacz chiński

Ogólna charakterystyka rasy

Ten wesoły piesek to jeden z nielicznych gatunków, który bierze pod uwagę autorytet dziecka. Bez żadnych oporów słucha komend małego człowieka. Uwielbia się bawić, a jego szczenięce usposobienie towarzyszy mu także w wieku dojrzałym. Ma wysoką inteligencję, dlatego łatwo uczy się wykonywania poleceń. Doskonale radzi sobie na zawodach agility. Bardzo wielbi swego właściciela, ale hołubi także pozostałą część rodziny. Źle znosi dłuższą rozłąkę.

Chiński grzywacz pozostawiony samemu sobie dłużej niż jedną godzinę może nas niemile zaskoczyć- samotność go nudzi i potrafi szybko znaleźć sobie zajęcie, czyniąc w domu szkody. W domu toleruje obecność innych psów i zwierząt należących do rodziny. Idealnie wtapia się w domowe środowisko. Jeżeli domownicy zachowują się cicho, pies też taki jest. Gdy w domu panuje harmider, grzywacz dokłada swoje głośne szczekanie do ogólnego hałasu.

Jest coraz częściej hodowany z powodu swego radosnego usposobienia, aczkolwiek trzeba uważać, by nie pozwolić mu na zbyt wiele, gdyż łatwo to wykorzystuje przeciwko człowiekowi. Poza tym jest bardzo cieplutki. Od wieków był wykorzystywany jako żywa ciepła poduszka, rozgrzewająca kości właściciela objęte reumatyzmem.

Grzywacz chiński – wady i zalety

Do wad zaliczymy:

 • częsty nieprawidłowy zgryz
 • łatwe gubienie zębów, zwłaszcza u grzywaczy nagich
 • mogą pojawić się choroby oczu
 • łatwo mogą poparzyć skórę na słońcu
 • zimą marzną bez ubrania
 • potrafią owinąć sobie swego właściciela wokół palca
 • nie nadaje się do budy
 • nieufny i dumny wobec obcych ludzi i zwierząt

Zalety to przede wszystkim:

 • zawsze skory do zabawy
 • słucha rozkazów właściciela, dorosłych domowników i dzieci
 • lubi dziecięce towarzystwo
 • toleruje inne zwierzęta wokół siebie należące do stada
 • typowy pies mieszkalny
 • łatwo się uczy
 • jest bardzo inteligentny
 • potrzebuje niewiele miejsca w domu
 • bardzo towarzyski wobec wszystkich domowników
 • chętnie nosi wszelkie ubranka
 • jego sierść w postaci włosów jest antyalergiczna
 • brak linienia

Żywienie i pielęgnacja

Ważna jest zbilansowana dieta. Dla grzywacza chińskiego należy wybrać karmę dostosowaną do psów małych. Sucha karma musi mieć małe kawałki, by pies łatwo mógł ją pogryźć. Koniecznie miska z wodą. Przy podawaniu mokrej karmy, zapotrzebowanie na wodę jest nieco mniejsze.

Do pielęgnacji używamy szczotki lub grzebienia. Włosy muszą być rozczesywane. U grzywaczy power puff szczotkowanie można przeprowadzać 2 w tygodniu. U grzywaczy nagich należy zadbać o wygolenie pojedynczych sterczących włosków, które mogą pojawić się na całej powierzchni skóry w dużych odstępach. Pojedyncze włoski czynią nieestetyczny wygląd u psa. Należy je wygalać nie tylko w przeddzień wystawy. Obydwie odmiany grzywaczy trzeba często kąpać.

Zimą koniecznie nagiego grzywacza chińskiego okrywamy ciepłymi kubraczkami. Latem natomiast trzeba psu kremować skórę, by nie została poparzona przez upalne słońce. Promienie słoneczne przyciemniają psu skórę. Zimą staje się ona jaśniejsza.

grzywacze chińskie

Budowa i wygląd

Grzywacz chiński bez sierści potrafi mieć różnorodne umaszczenie skóry. Może ona być jednolitego koloru lub nakrapiana. Z jednego miotu możemy doczekać się zarówno psa power puff, jak i nagiego. Dorosły pies jest dosyć lekki. Jego prawidłowa waga to 3-5 kg. Jeśli chodzi o wysokość, to psy płci męskiej osiągają 28-33 cm wysokości, natomiast suki 25-30 cm (licząc od ziemi do grzbietowej części kłębu.

U grzywacza nagiego występują długie kępki włosów na głowie, uszach, ogonie i wszystkich łapach. Włosy mają strukturę podobną do włosa ludzkiego. Skórę ma delikatną, miękką i bardzo ciepłą. U grzywacza powder puff oprócz włosów na całym ciele, występuje także podszerstek.

Oba gatunki grzywacza chińskiego mają wąskie pufy niespiczaste. Uszy są duże i stojące (u futrzastych mogą być oklapnięte, tzw. zwisające). Wygląd nagiego grzywacza kojarzony jest z budową konia rasy pociągowej o nazwie clydesdale. Te spokojne i najbardziej posłuszne zwierzęta ze wszystkich końskich ras mają pęciny okolone bujną długą sierścią. Zupełnie tak samo wyglądają łapy grzywacza. Do tego jego wyczesana grzywa i ogon oraz gładka aksamitna skóra to jak konik wprost z karuzeli.

Grzywacz chiński – pytania i odpowiedzi

W Polsce są dostępne. Z rodowodem 4000-4500 zł dla psa bezwłosego, a dla powder puff 2500-3500 zł. Bez rodowodu od 1000 do 3000 zł. Ze schroniska można otrzymać pieska za darmo.

Tak, doskonale się z nimi dogaduje i słucha poleceń.

Może. Uzna kota jako członka własnego stada.

12-15 lat.