golden retriever

Golden retriever

golden retriever szczeniak

Psy rasy Golden Retriever dzięki swojemu wyjątkowemu usposobieniu i wyglądowi zaskarbiły sobie niemałą popularność. Ich miły charakter, towarzyskość i posłuszeństwo a przy okazji sierść, która nie wymaga trudnej pielęgnacji, zaskarbiły im miano idealnego przyjaciela rodziny.

Pochodzenie gatunku Golden retriever

Golden Retriever to stosunkowo nowa rasa. Psy te zostały wyhodowane w XIX wieku, w Wielkiej Brytanii. Wywodzą się z ras takich jak: Tweed Water Spaniel, Wavy Coated Retriever, Bloodhound i Seter Irlandzki. Dzięki tym krzyżówkom, wykształcił się pies znany nam dzisiaj pod nazwą Golden Retriever. Ich początkowym zadaniem miała być praca podczas polowań – aportowanie trafionych już przez kulę zwierząt. Wiele Golden Retrieverów było szkolonych do pracy z kaczkami, dlatego dzisiaj, wiele z nich bardzo lubi wodę i pływanie. 

Charakterystyka Rasy

Golden Retrievery to psy prawdziwie oddane człowiekowi. Są niezwykle posłuszne i towarzyskie. Nie mają rozwiniętego instynktu obronnego, dlatego są raczej odpowiednim przyjacielem rodziny niż psem stróżującym, który przepędzi włamywacza. Bardzo szybko się uczą i chętnie wykonują polecenia człowieka. Dzięki temu często wykorzystuje się je jako psy terapeutyczne, bądź policyjne – do tropienia ładunków wybuchowych, czy tropienia narkotyków. 

Jakie są wady i zalety Golden Retrieverów?

Wady:

  • obfite linienie
  • nie sprawdzi się jako stróż
  • ma skłonność do chorób, min: dysplazji stawu biodrowego, skręt żołądka, postępujący zanik siatkówki.

Zalety:

  • doskonały pies dla rodziny z dziećmi
  • szybko się uczy
  • jest bardzo przyjazny
  • chętnie wykonuje polecenia
  • łatwy w pielęgnacji
golden retriever

Pielęgnacja i żywienie Golden Retrievera

Zdarza się, że Golden Retrievery mają skłonności do skrętów żołądka. Dlatego niebywale ważne jest regularne podawanie posiłków i zapewnienie odpoczynku po jedzeniu. Dobra karma powinna składać się z jak najlepszych jakościowo składników, dużej ilości mięsa i małej ilości warzyw. Psy są zwierzętami wszystkożernymi, lecz podstawa ich diety to produkty mięsne. 

Pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Jedynym obowiązkiem jest tak na prawdę regularne szczotkowanie. Goldeny gubią sierść przez cały rok, dlatego na bieżąco należy usuwać martwe włosie.

Budowa i wygląd Goldenów

Są to psy średniej wielkości, ich złota sierść i ciemne oczy nadają im uroku i przyjacielskiego wyglądu. W przeciwieństwie do Labladora retriever’a ich sierść jest znacznie dłuższa. Przeważnie jest falowana, nie wymaga strzyżenia, a zimą zapewnia niezbędne ciepło, dzięki dość grubemu podszerstkowi. Golden Retrievery to psy, które bardzo lubią wszelkiego rodzaju aktywność fizyczną. 

Sylwetka jest mocna i zwarta, a gruby ogon przedłuża linię grzbietu. Nos jest czarny, ale co ciekawe, często jaśnieje w okresie zimowym.

Co warto wiedzieć przed zakupem Golden Retrievera

Cena Golden Retrievera z hodowli, z rodowodem to średnio 2 000 – 3 500 zł. W przypadku braku rodowodu będzie zdecydowanie niższa i można zamknąć się w okolicach 1 000 – 1500 zł, a czasem nawet mniej. Jest to jednak ryzykowne i znacząco zwiększa ryzyko zakupu psa z pseudohodowli i późniejszych chorób genetycznych.

Golden retrievery to doskonałe psy rodzinne, które sprawdzą się w domu, w którym są dzieci.

Dzięki swojemu przyjacielskiemu charakterowi, doskonale tolerują inne zwierzęta domowe, w tym koty.

Średnia długość życia to 10-12 lat.