doberman

Doberman

Doberman to pies, który wykona tylko takie komendy, które uzna za słuszne i bezpieczne dla niego. Oznacza to, że nie jest ślepo posłuszny. Jego mądrość i delikatność wymaga doświadczonego nauczyciela, który tylko cierpliwością i łagodną stanowczością może go ułożyć. Ta rasa psów jest dostosowywana do służby w policji, wojsku, ratownictwie oraz do życia w rodzinie. W zależności od hodowli psy będą socjalizowane na zupełnie inny charakter użytkowy. Warto zwrócić na to uwagę, przy zakupie szczeniaka.

Pochodzenie gatunku doberman

Doberman został wyhodowany po to, by służył jako nieustraszony stróż obejścia i „swego stada”, czyli właściciela oraz jego rodziny. Oprócz walecznych cech charakteru musiał mieć jeszcze groźny wygląd. Przyczyniała się do tego jego czarna maść, uszy przycięte w szpic, kikut ogona i duża, ciężka, lecz zwinna sylwetka. Rasę tę zapoczątkował niemiecki stróż prawa i poborca podatkowy Friedrich Louis Dobermann pod koniec XIX wieku. Wyhodowane przez niego psy miały waleczny charakter, były duże i zwinne, ale ich wygląd był łagodny. Dlatego przycinano psom uszy i obcinano ogony. Szczeniaki cierpiały z tego powodu ból przez kilka tygodni, a dorosłe psy zapadały na częste choroby uszu. W latach 90. XX wieku zakazano okaleczania tych zwierząt. Od tamtego czasu doberman ma oklapnięte uszy, które chronią jego wrażliwą trąbkę słuchową przed zapaleniami i przewlekłymi chorobami. Nosi także swój piękny długi ogon, który przestał być nieruszającym się kikutem.

Doberman cena

Ogólna charakterystyka rasy doberman

Doberman wymaga łagodnej stanowczości, nie nadaje się dla osób niepewnych i niezdecydowanych. Łatwo można wywołać w nim agresję bądź jawne nieposłuszeństwo, dlatego wychowywanie go musi być prowadzone z wyczulonym znawstwem tej rasy. Komendy muszą być mądre i przemyślane, nigdy nie należy wprowadzać chaosu do wydawanych poleceń. Nie lubi kar, krzyków ani rozstań z właścicielem.

Nie reaguje ślepo na rozkazy wydawane przez właściciela. Zanim je wykona, przeanalizuje, czy są sensowne, czy są bezpieczne dla niego. Jeżeli uzna, iż komenda jego pana jest błędna, nie wykona jej. Nie wolno go za to karać ani się na niego obrażać. Właściciel musi wydawać komendy umiejętnie.

Doberman toleruje wszystkich członków rodziny i bez wahania broni każdego z nich. Kontroluje swoją ostrość i siłę oraz agresję. Gdy usłyszy komendę uspokajającą, czyli pomimo iż chciałby się na kogoś rzucić z kłami, nie zrobi tego, gdy w pobliżu jest właściciel, który daje np. komendę: „Zostaw, nie rusz”.

Z powodu swej wysokiej inteligencji (w rankingu zajmuje piąte miejsce) jest uparty, dominujący i niezależny. Jest psem jednego właściciela, który musi mu codziennie poświęcić sporo swego czasu. Mało ruchu spowoduje u dobermana nadpobudliwość oraz otyłość. Lubi bawić się i dużo biegać. Odpowiednio wybiegany pies potrafi spokojnie leżeć w salonie. Jeżeli codziennie ma dostarczaną właściwą ilość aktywności na spacerze, może mieszkać nawet w małym 40 metrowym mieszkaniu.

Doberman kocha dzieci, ale nie wolno go zostawiać z dzieckiem bez kontroli. To duży bardzo silny pies. Może dziecku zrobić krzywdę zupełnie przypadkowo, niechcący szturchnąć, zahaczyć kłem bądź położyć się na nim. Bardzo lubi bawić się z dziećmi, które należą do jego stada (rodziny). Dla obcych dzieci jest niechętny i nie należy go zmuszać do bawienia się z nimi.

Zdecydowanie słucha wyłącznie dominanta w stadzie, czyli swego pana. Od właściciela wymaga pewności i zdecydowania oraz łagodności i miłości. Najbardziej ze wszystkich ras psów charakter dobermana jest lustrzanym odbiciem jego pana. Poza tym jest do właściciela bardzo przywiązany, źle znosi rozłąkę, może mu się wówczas zmienić charakter na negatywny lub zrezygnowany.

Świetnie dogaduje się z kotami, lubi ich ciepłe futerko, pozwala się przez koty „ugniatać”. Użycza im swego legowiska, bez problemu mogą razem ze sobą spać przytuleni do siebie.

Wady i zalety

Doberman jest narażony na choroby tak jak każdy pies innych ras. Przy tej rasie najczęściej występują:

 • zespół Wobblera
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • choroby serca

Wady charakteru to:

 • zbyt silne przywiązanie do właściciela
 • można łatwo wypaczyć jego naturę poprzez złe jego wychowywanie. Wychowywany w złym środowisku lub przez niedoświadczonego prowadzącego może być np. agresywny.
 • wymaga stanowczego, konsekwentnego i delikatnego traktowania
 • uparty
 • zdecydowany
 • niezależny

Zalety, które przynosi doberman w genach to doskonały:

 • stróż
 • nieustraszony obrońca
 • towarzysz zabaw
 • przyjacielski
 • zrównoważony
 • biegacz np. przy jadącym na rowerze właścicielu
 • lubi pracę dla człowieka i z człowiekiem
 • jest bardzo wierny swemu panu
 • świadomy swej siły
 • potrafi być delikatny
 • lubi uczestniczyć w psich sportach (agillity, dogdancing, obedience)

Niektóre zalety lub wady wyostrzają się w zależności od rodzaju socjalizacji szczeniaka, a także zależą od charakteru jego właściciela. Jeżeli np. właściciel jest spokojny, to pies też itd.

 

Żywienie / pielęgnacja

Karma dla dobermanów musi zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego jego wzrostu i utrzymania sylwetki w odpowiedniej sprawności fizycznej oraz zdrowiu. Inna będzie dla szczeniaków oraz inna dla psów dorosłych. Jest wiele dobrych suchych i mokrych karm dla tego typu psów.Doberman usz

Ta rasa nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ich sierść jest krótka, łatwa do czesania. Czesanie jest konieczne, by zdjąć liniącą się sierść bezpośrednio z psa, co zapobiegnie roznoszenie jej po całym domu. Gładka krótka sierść jest gęsta, ale nie ma podszerstka, dlatego zimą zwierzę może marznąć. Wskazany jest wówczas nałożony na jego grzbiet kaftan.

Doberman nie wymaga kąpieli, ale jeżeli chcemy go kąpać, musi on być do tej czynności przyzwyczajony już jako małe szczenię. W innym przypadku będą trudności w przekonaniu psa o słusznym wejściu do wanny.

Budowa i wygląd

Sylwetka psa zbliżona do kwadratu. Dobrze zbudowane śródpiersie, klatka piersiowa sięgająca łokci, zad mocny. Szyja dobrze umięśniona i smukła, głowa bez luźnej skóry (sucha), kufa wypełniona, szczęki mocne, oczy migdałowe z tęczówką ciemną i żywym wyrazie. Nos koloru takiego jak całe jego umaszczenie. Może być czarny, brązowy. Sierść może być czarna, podpalana i brązowa. Zdarzają się jednak dobermany białe i błękitne oraz izabelowate (od szarej do beżowej).

Samce ważą 40-45 kg i mierzą 68-72 cm wysokości, natomiast suki są lżejsze i nieco mniejsze. Ważą 32-35 kg oraz mierzą 63-68 cm.

Doberman – pytania i odpowiedźi

W Polsce rasa dobermana jest dostępna. Cena  z rodowodem jest bardzo rozbieżna i waha się od 1500-5000 zł. Dorosłe psy kosztują 600- 1000 zł. W schronisku są darmowe.

Tak, po uprzedniej socjalizacji. Konieczna obecność osoby dorosłej podczas kontaktu psa z dzieckiem, zwłaszcza małym.

Tak, najlepsze rezultaty otrzymuje się, gdy pies zna koty już od najwcześniejszych dni swego życia.

Doberman żyje około 10-15 lat.