Devon Rex

Devon Rex

Devon Rex

Pochodzenie rasy Devon Rex

Devon rex to rasa powstała w Anglii w latach 60. Jej nazwa nawiązuje do hrabstwa Devon, gdzie urodził się jego pierwszy oficjalny przedstawiciel. Wszystko zaczęło się od Beryl Knox, która w 1960 roku stała się właścicielką kota o nietypowej, kręconej sierści, którego nazwała Kirlee i postanowiła rozmnożyć  ze swoją kotką. Część potomstwa odziedziczyła po ojcu niecodzienny wygląd i Knox rozpoczęła hodowlę na szerszą skalę.

Tym sposobem już w 1965 roku można było zobaczyć koty devon rex na wystawach kotów w całej Anglii, zaś w 1967 roku zostały oficjalnie uznane za rasę przez organizację GCCF. Początkowo sądzono, że devony mogą być w jakiś sposób spokrewnione z rasą cornish rex, ponieważ obie odmiany pochodzą z Wielkiej Brytanii i są do siebie zbliżone wyglądem, jednak po próbie krzyżowania tych gatunków okazało się, że za ich kręcone futro odpowiadają różne geny.

Ogólna charakterystyka rasy

Można powiedzieć, że reksy dewońskie to koty o psim charakterze, a nawet psy w ciele kota – to jedyna udokumentowana rasa, która macha ogonem z radości, u pozostałych kotów jest to oznaka zdenerwowania. Dodatkowo cechuje je wyjątkowa żywiołowość i ciekawość. Słyną z gadatliwości, lecz ich ton głosu jest dosyć cichy.

Lubią towarzystwo człowieka i czują się dobrze, mieszkając z innym kotem, najlepiej drugim devonem. Oprócz tego są bardzo pojętne i można nauczyć je kilku prostych sztuczek. Jak każda rasa posiadają kilka charakterystycznych zalet i wad.

Zalety:

 • są bardzo towarzyskie i przywiązują się do właściciela
 • uwielbiają pieszczoty
 • praktycznie nie linieją
 • ich sierść nie uczula tak bardzo jak sierść innych kotów, jest to dobry kot dla alergika
 • posiadają łagodny temperament
 • można nauczyć je chodzenia w szelkach lub na smyczy
 • rzadko chorują

Wady:

 • to bardzo energiczne koty i opieka nad nimi może stanowić wyzwanie dla starszej bądź niepełnosprawnej osoby
 • źle znoszą samotność, więc należy poświęcać im odpowiednią ilość czasu
 • nie lubią nudy i ze względu na dużą potrzebę ruchu nie mogą obejść się bez codziennej dawki zabawy
 • są typowymi kotami domowymi – nie posiadają podszerstka, dlatego z natury nie są przystosowane do życia na zewnątrz
 • lubią przebywać na wysokości i wdrapywać się na meble, więc należy zapewnić im odpowiednie miejsce do wspinania
 • nie lubią przeciągów i zimna

Żywienie i pielęgnacja Devona Rexa

Lokowana sierść devonów jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji – wystarczy od czasu do czasu przeczesać futro miekką szczotką lub specjalną szmatką z irchy.  Należy przy tym pamiętać, że ich skóra jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Nieco więcej uwagi należy poświęcić czyszczeniu uszu i regularnie usuwać z nich nadmiar woskowiny, aby nie doszło do infekcji.

Reksy dewońskie, jak każde koty rasowe, powinny otrzymywać karmę wysokiej jakości. Na co dzień dużo się ruszają, a ich krótkie futerko sprawia, że szybciej tracą ciepło, dlatego potrzebują odpowiedniej ilości pokarmu. Mają jednak tendencję do przybierania na wadze, dlatego źle zbilansowana dieta może spowodować tycie.

Budowa i wygląd kota

Devon rex z powodu wyglądu bywa nazywany „kocim skrzatem”. Należy do typu orientalnego, który cechuje się szczupłą budową ciała, dużymi, nisko osadzonymi uszami i ogromnymi jak na kota oczami. Posiada stosunkowo szerokie policzki w porównaniu do niewielkiej głowy w kształcie trójkąta.

Ma wyjątkowo długie i smukłe kończyny, szyję oraz ogon. Kolejną charakterystyczną cechą wyglądu Devona jest miła w dotyku kędzierzawa sierść. Posiada także kręcone wibrysy.  Warto wiedzieć, że kolor oczu u kotów tej rasy jest uzależniony od umaszczenia ich sierści.

Devon Rex – Pytania i odpowiedźi

W Polsce koszt kota tej rasy waha się od 2000 do 3000 złotych, w  zależności od tego, czy dany osobnik ma rodowód i czy jest przeznaczony do dalszego rozrodu. Cena za kota o wyjątkowo szlachetnym pochodzeniu, który ma za rodziców zdobywców prestiżowych nagród może wynosić kilka tysięcy powyżej tego przedziału. Hodowle devon rexów znajdują się w różnych miejscach na terenie całego kraju, dlatego zakup tego kota nie powinien sprawić problemu.

Koty tej rasy doskonale dogadują się z dziećmi, ponieważ tak jak one uwielbiają się bawić. Ponadto nie wykazują agresji i nawet maluchy będą przy nich bezpieczne.

Psie towarzystwo również nie stanowi problemu. Devon rex to ugodowy kot, który doceni towarzystwo innego futrzaka.

Przeciętna długość życia reksa dewońskiego wynosi od 12 do 16 lat, choć niektóre osobniki dożywają nawet 20 lat.