Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua– pałacowy piesek, traktowany po królewsku, w Ameryce Północnej był pierwszą hodowlaną rasą psów. Mały wybredzioch toleruje w swym otoczeniu jedynie psy z własnej rasy. Potrafi być odważny i atakować większe od siebie zwierzaki. Typowy do towarzystwa piesek ozdobny.

Pochodzenie gatunku

Chihuahua hodowany był już w IV wieku n.e. przez plemię Tolteków w Meksyku, stanu Chihuahua (tak samo nazywa się stolica tego stanu). Późniejsi Aztekowie wierzyli, iż błękitne chihuahua były święte, dlatego składano je w ofierze bogom, by uzyskać w ten sposób dla siebie opiekę i boskie wsparcie. Poza tym wierzono, iż obecność psów rasy chihuahua przynosi właścicielowi dużo szczęścia. Traktowane więc były za życia jak talizmany.

Chihuahua były licznie zamieszkiwane w pałacu następujących po sobie władców. Zmarły władca był chowany razem ze swoim pieskiem. Wierzono bowiem, iż dusza psa bezbłędnie zaprowadzi duszę zmarłego do miejsca przeznaczenia. Świadczą o tym odnalezione miniaturowe szkielety piesków w piramidach Azteków.

Chihuahua

Ogólna charakterystyka rasy

Chihuahua należy do małych ras psów, który w dorosłym wieku waży 1,5-3 kg. Występuje w dwóch odmianach. Do podziału wzięto pod uwagę długość włosa. Jest zatem:

 1. krótkowłosy
 2. długowłosy

Jest bardzo ruchliwy, uwielbia długie spacery i zabawy ze swoim właścicielem. Niesłychanie odważny, a przy tym szczekliwy. Potrafi głośno ujadać na obce psy wielokrotnie większe od niego. Może nawet próbować złapać intruza swymi ostrymi ząbkami.

Czujny i kochający swego pana, pragnie jego uwagi, lubi leżeć na kolanach właściciela, jak kot.

Wady i zalety

Wady:

 • jest kruchej kości, dlatego może źle się skończyć dla niego upadek z wersalki lub mocniejsze przytulenie
 • genetyczne choroby (wodogłowie, wnętrostwo, kłopoty rozrodcze, zwichnięcie łokcia, zapadnięcie tchawicy, dystrofia rogówki i.in.)
 • hałaśliwy
 • wścibski (wszędzie wejdzie)
 • marznie w chłodne dni
 • charakterystycznie dygocze

Zalety

 • wierny
 • rozczula swym spojrzeniem
 • uwielbia dzieci
 • zajmuje mało miejsca
 • posłuszny
 • grzecznie siedzi w koszyku, gdy jest wieziony na rowerze
 • pozwala zakładać sobie ubranka
 • rzadko się przeziębia
 • zawsze ma ochotę na zabawę
 • można go nauczyć korzystania z kuwety

Żywienie / pielęgnacja

Chihuahua je bardzo mało, dlatego łatwo go przekarmić. Otyłość źle wpływa na kondycję i zdrowie zwierzęcia. Należy pilnować pór podawania posiłku, karmić odpowiednio zbilansowaną dietą. Należy dostarczyć mu dużo ruchu. Stale musi mieć czystą wodę w miseczce.

Wymaga regularnego zakraplania oczu oraz wizyt u stomatologa weterynarii. Krótkowłosego należy często czesać tak samo, jak długowłosego. Krótkowłosemu wystarczy uczesać sierść specjalną rękawicą, natomiast do długowłosego potrzebujemy szczotki i grzebienia. Suczkę w ciąży trzeba regularnie prowadzać do ginekologa weterynarii.

Chihuahua

Budowa i wygląd

Budowa ciała jest krępa, głowa w kształcie jabłka, oczy duże i wyłupiaste, okrągłe, ciemne. Uszy duże i sterczące. Kufa krótka, zgryz nożycowy lub cęgowy. Ogon uniesiony do góry może być lekko zawinięty na grzbiet. Krótkowłosy ma sierść bez podszerstka, jednak zdarzają się takie, które go mają, wówczas sierść sprawia wrażenie grubszej i jest lekko stercząca. Ich małe rozmiary odzwierciedlają się na wadze, psy tej rasy ważą przeważnie pomiędzy 1,5 kg a 3kg dzięki temu często są wybierane przez osoby mieszkające w mniejszych mieszkaniach jako pies do bloku. Przez swoje małe rozmiary jest to najmniejszy pies świata.

Chihuahua długowłosa ma sierść delikatniejszą i bardziej miękką, rasa zaliczna jest do psów z włosami. Włos może być prosty lub falowany. Dłuższa przy uszach tworzy pióra, na szyi lwią grzywę, przy ogonie pióropusz. Tylne kończyny mają charakterystyczne portki.

Umaszczenie jest zwykle marmurkowe, ale w tej rasie dopuszczalne są wszystkie kolorystyczne kombinacje.

Chihuahua – pytania i odpowiedzi

Liliowe i niebieskie to około 5000-6000 zł. Pozostałe kosztują około 2000-4500 zł. Bez rodowodu mogą kosztować w granicach 500-1000 zł, a w schroniskach czekają na nowych właścicieli za darmo. W Polsce dostępne.

Tak. Dzieci i chihuahua to wspaniały duet w zabawach.

Podczas gdy nie toleruje psów innych ras, z kotem łatwo się zaprzyjaźni.

Chihuahua żyje 12-20 lat.