Chamaedorea - roślina dobra dla kotów

Chamaedorea – roślina dobra dla kotów

Chamaedorea pochodzenie

Chamaedorea elegans, powszechnie nazywana palmą parlor lub palmą neanthe bella, to mała, zwarta, zwykle jednopienna palma pochodząca z lasów deszczowych od południowo-wschodniego Meksyku po północną Gwatemalę. Tam, gdzie jest odporna na zimę, osiąga bardzo dużą wysokość, przede wszystkim w zacienionych miejscach.

Jako roślina doniczkowa ta palma jest szczególnie znana z gęstego, atrakcyjnego listowia, zwartego kształtu i łatwej uprawie. Ładne, łukowate, zielone liście, z 12 lub więcej parami wąskich listków, nadają tropikalnej atmosferze wnętrzom. Grona żółtych kwiatów ułożonych w luźne spirale mogą kwitnąć wiosną, jeśli jest wystarczająco dużo światła. Zazwyczaj rośliny są dwupienne. Rośnie w pomieszczeniach często przy niewielkiej ekspozycji na naturalne światło.

Powszechnie umieszczana jest w biurach, domach i centrach handlowych, by zachwycać swoim wyglądem. Roślina ta bardzo dobrze wpływa na samopoczucie zwierząt.

Chamaedorea zwana „kocią dobrocią”

Często zdarza się, że w przypadku kotów zwykle nie można sobie pozwolić na zakup pewnych roślin. Biorąc pod uwagę dobro naszego pupila Chamaedorea jest idealnym wyborem. Liście tej palmy są uwielbiane przez koty. Całe szczęście nie przynosi to żadnych skutków ubocznych.

Chamaedorea nie tylko świetnie nawilża powietrze, ale także usuwa z niego toksyczne związki, między innymi takich jak benzen, formaldehyd (działanie kancerogenne), trichloroetylen (działanie kancerogenne), ksylen, toluen, tlenek węgla. Jest powszechnie nazywana palmą szczęścia. Uprawiana w domowym zaciszu przynosi sporo korzyści zdrowotnych. Warto zaopatrzyć się w tę drogocenną roślinę. Ma zbawienny wpływ na otoczenie i pozytywnie działa na koty, a także może stać się przepiękną dekoracją każdego domu.

 

Chamaedorea

Chamaedorea pielęgnacja

Chamaedorea elegans najlepiej rozwija się na przepuszczalnym, niskim podłożu odżywczym o lekko zasadowym pH. Palma górska jest łatwa w utrzymaniu i można ją nawet podlewać twardą wodą z kranu. Palmę górską należy nawozić zwykłym nawozem od marca do września mniej więcej co dwa do trzech tygodni. Nawóz często nie jest potrzebny w pierwszym roku uprawy, a także w pierwszym roku po przesadzeniu, ponieważ zwykłe podłoże zawiera wystarczającą ilość składników odżywczych.

W celu przyspieszenia wzrostu palmy górskiej można również ścinać mało znaczące kwiatostany w pobliżu podstawy, które są uprawiane przez roślinę od drugiego lub trzeciego roku. Chamaedorea elegans można rozmnażać przez nasiona lub sadzonki. Sadzonki często rosną u podnóża Chamaedorea elegans, które śmiało, można wyciąć nawet zwykłym, ostrym nożem. Jest ona bardzo łatwa w uprawie. Najlepsze miejsce to takie, do którego docierają codziennie poranne promienie słoneczne. Palmę warto co jakiś czas zraszać, gdyż zapewnia jej odpowiednią wilgotność.