Cane corso

Cane Corso Italiano

cane corso

Pochodzenie rasy

Pies cane corso to rasa pochodząca z Półwyspu Apenińskiego. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „cohors”, co oznacza „stróża gospodarstwa, obrońcę”.  Rasa ta jest spokrweniony z Mastifem neapolitańskim. Zaliczana jest do grupy molosów. Najczęściej jest spotykany jako pies obronny, tropiący czy policyjny, ze względu na swoją masywną budowę.

Budowa i charakterystyka Cane corso

Osiągają wysokość do 68 centymetrów, a ich waga oscyluje w granicach 40-50 kilogramów. Nie wymaga profesjonalnej pielęgnacji, wystarczy mu dobrze zbilansowana dieta oraz oczywiście czesanie, zwłaszcza w okresie zrzucania sierści, która jest krótka, lśniąca i gęsta.

Potrzebują dużej aktywności fizycznej oraz lubi wykonywać polecenia, ale tylko, jeśli widzi w tym konkretny cel. Wobec tego trening warto oprzeć na nagrodach za wykonywanie owych poleceń. Szkolenie warto rozpocząć już w okresie szczenięcym. Szybko się nudzą, kiedy w kółko wykonują te same czynności, dlatego potrzebują doświadczonego przewodnika, który będzie potrafił się nimi zająć.

Suki są oczywiście łagodniejsze i spokojniejsze od samców, które lubią dominować. Cane corso to silny i mocny pies, co wiąże się z tym, że rzadko choruje, chociaż warto dbać o jego stawy już od szczeniaka. To zrównoważony, spokojny pies który nie jest szczekliwy, jednak kiedy wyczuje zagrożenie, będzie bronił swojego terytorium.

Przycinanie uszu i ogona u rasy cane corso

W sieci można spotkać wiele zdjęć psów rasy cane corso w których to psy mają przycięte uszy i ogony. Obecnie w polsce zabronione są tego typu praktyki (od stycznia 2012 roku), chyba że zabieg wykonywany jest w celu ratowania życia zwierzęciu. Niestety bywa to czasami nadużywane i w przypadku wykonywania takiego zabiegu widnieje informacja, że pies miał poszarpane uszy w wyniku walki z innym psem.

Posiadanie psa po kopiowaniu(przycięciu) uszu/ogona nie jest nielegalne. Tak więc, jeśli zabieg został wykonany w innym kraju gdzie prawo tego nie zabrania możemy posiadać psa po takich „modyfikacjach”. My z naszej strony apelujemy, że zwierzę powinno zostać takim jakim się urodziło – nie męczmy naszych kochanych czworonogów. Mówimy zdecydowanie nie takim praktykom.

Cane corso uszy

Wady i zalety psa

Przed zakupem szczeniaka tej rasy warto skupić się na jego wadach, oraz zaletach. Zacznijmy od wad.

  • Nie lubi zostawać sam, a jeśli czas będzie mu się zbytnio dłużył, może zacząć niszczyć inne przedmioty.
  • Nie jest zbyt dobrym kandydatem na pierwszego psa. Jego szkolenie wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy.
  • Charakteryzuje się późnym okresem dojrzewania (podobnie jak wiele innych dużych ras), dlatego młodzieńcze zachowania mogą trwać dłuższy okres czasu.

Jeśli powyższe informacje was nie zniechęciły, to teraz czas na szereg zalet tej rasy.

  • To bardzo inteligentny pies, dlatego odpowiednie szkolenie pozwoli w pełni wykorzystać jego ogromny potencjał.
  • Ze względu na swój obronny charakter jest bardzo nieufny wobec obcych ludzi i potrzebuje dużo czasu, aby się do niej przekonać.
  • Niezwykle przywiązuje się do rodziny i będzie jej bronił za wszelką cenę.
  • Nie jest mu potrzebna specjalna pielęgnacja, ani częste kąpiele. Wystarczy go często wyczesywać.

Cane corso szczeniak

Cane corso – Pytania i odpowiedzi

Ceny wahają się między 1500 złotych, a 5000 złotych z całą dokumentacją. Bez większego trudu można go nabyć na popularnych polskich serwisach aukcyjnych.

Jeśli dzieci należą do jego najbliższej rodziny, to cane corso jest wobec nich łagodny i uważny. Konieczne jest jednak przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, ponieważ wobec obcych dzieci może zachowywać się agresywnie.

Jeśli od najmłodszych lat piesek będzie przyzwyczajany do kotów, będzie tolerował ich obecność. Należy jednak zachować czujność, ponieważ zwierzęta mają również swoje charaktery, przez co cane corso może nie dogadać się z niektórymi kotami, dlatego warto zachować czujność.

Jego średnia długość życia to 10-12 lat.