Buldog Francuski

Buldog francuski

Budlog Francuski

Buldog francuski to jedna z najbardziej współcześnie lubianych ras psów, należąca do sekcji małych psów molosów. Co sprawia, że psy te są tak lubiane przez miliony ludzi na całym świecie? Czy potomek buldoga francuskiego faktycznie pochodzi z Francji?

Historia i pochodzenie buldoga francuskiego

Badacze, którzy zajmują się pochodzeniem tej rasy, często doszukują się jej początków już z czasów starożytnych, wśród małych molosów z Epiru i Cesarstwa Rzymskiego, a także wśród psów alano z czasów średniowiecza i psów dogowatych z Ameryki Łacińskiej. Kolejna teoria, już bardziej prawdopodobna głosi, że buldog francuski wywodzi się z Wielkiej Brytanii i pochodzi od ich kuzyna – buldoga angielskiego.

Rasa francuskiego buldoga trafiła do Francji prawdopodobnie za sprawą angielskich tkaczy i włókniarzy, którzy wyemigrowali tam w poszukiwaniu pracy. Z czasem rasa zaczęła gościć na królewskich salonach, a jej miłośnikami byli francuscy monarchowie np. król Edward VII. Oficjalnie buldog francuski został wpisany do rejestru francuskiego związku kynologicznego w 1898 roku. W Polsce zaś rasa pojawiła się w okresie międzywojennym, a pierwsza polska hodowla buldogów francuskich założona została po II wojnie światowej.

Budowa i wygląd

Pomimo swoich niewielkich rozmiarów buldog francuski sprawia wrażenie muskularnego, dobrze zbudowanego. Powinien ważyć między 8-14 kg, przy czym psy są zazwyczaj cięższe od suk i to samo tyczy się wzrostu (wysokości) – psy mierzą 27–35 cm, a suki zaś 24–32 cm. Włosie buldoga jest bardzo krótkie i lśniące oraz gładkie w dotyku. Umaszczenia buldożka są różne: czarno-białe, całkowicie białe, moręgowate, płowe.

Charakter buldoga francuskiego

Buldog francuski z charakteru jest bardzo przyjazny, sympatyczny i wesoły. Przywiązuje się do swojego właściciela i rodziny. Pozostawiony samemu sobie może domagać się uwagi, szczekając lub krzycząc (niektóre osobniki potrafią wydawać dźwięk podobny do krzyku). W stosunku do ludzi, w tym dzieci jest bardzo przyjazny i łagodny. Do innych psów jest łagodny, wyjątek stanowi sytuacja, kiedy w pobliżu siebie znajdą się dwa samce buldoga francuskiego – potrafią wtedy wejść w konflikt. Nie zaleca się, więc trzymania w domu dwóch samców tej rasy. Nie jest kłopotliwy w utrzymaniu i szybko dostosowuje się do warunków. 

Budlog Francuski szczeniak

Żywienie i pielęgnacja

Zdecydowanie jest to pies z dużym apetytem i choć buldog francuski według wzorca powinien być nieco krępy, to trzeba uważać, gdyż rasa ma skłonność do nadwagi. Powinny być one karmione wysokiej jakości karmą (suchą, mokrą) o wysokiej zawartości mięsa. Warto, więc zainwestować w karmy dedykowane tej rasie, gdyż są one dostosowane do jej potrzeb. Z diety należy wykluczyć zboża, które często wywołują reakcje alergiczne. Karmiony zaś powinien być 2 razy dziennie, jeśli jest to dorosły osobnik, szczeniaki powinny być karmione ok. 4 razy dziennie.

Pielęgnacja buldoga francuskiego do trudnych nie należy. Zadbać szczególnie o jego włosie trzeba w okresie linienia (raz w roku na wiosnę). Na ten czas warto zainwestować w gumową rękawicę do czesania. Szampony używane do kąpieli powinny być delikatne i przeznaczone dla psów krótkowłosych. Należy również regularnie przecierać charakterystyczne fałdy na pysku specjalnymi środkami i chusteczkami wilgotnymi.

Wady i zalety buldoga francuskiego

Zalety

  • doskonały towarzysz dla całej rodziny
  • można go trzymać w mieszkaniu
  • łatwy w pielęgnacji i utrzymaniu
  • sympatyczny z charakteru

Wady

  • samce bywają zadziorne i agresywne wobec innych samców tej samej rasy
  • meczą go upały
  • mają skłonności do chorób kręgosłupa, serca i nowotworów

Buldog francuski – najczęstsze pytania

W Polsce za buldoga francuskiego z rodowodem zapłacimy  3000-4500 zł, a bez rodowodu oczywiście o wiele mniej. Warto jednak zdecydować się na pewne źródła i legalne hodowle uznane przez polski związek kynologiczny.

Tak, buldog francuski jest przyjaźnie nastawiony do dzieci.

Buldog francuski z reguły jest przyjazny wobec kotów. Najlepiej wychowywać go z kotem od małego.

Średnio buldogi francuskie żyją od 10 do 15 lat.