Border Collie

Border collie

Pies Border Collie

Border Collie to niezwykle popularna rasa psów pasterskich. Swoim wesołym charakterem i niepowtarzalnym wyglądem zaskarbiły sobie nieprzemijającą popularność. Ich ciągła potrzeba ruchu sprawia, że są doskonałymi partnerami w aktywnych rodzinach, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu.

Border Collie – pochodzenie

Pierwsze zapiski o Border Collie pochodzą już z X wieku. Johannes Cains w swojej książce – „English Shepherd” opisał psa idealnie pasującego do wyglądu i charakteru Border Collie. Psy te zawsze miały wysoką wartość użytkową – były da farmerów niezastąpioną pomocą podczas pracy. Prawdziwą popularność Border Collie zyskały po II Wojnie Światowej. Dopiero wtedy rasa została zarejestrowana.

Charakterystyka rasy

Border Collie to niezwykle wesołe psy. Niektórzy uważają, że przez całe życie zachowują się jak duże szczeniaki. Są niezwykle inteligentne i uwielbiają ruch. To sprawia, że są idealnymi sportowymi partnerami. Wspaniale sprawdzają się w agility, obedience czy frisbee. Są niezwykle przyjacielskie, lubią dzieci i przywiązują się do swoich właścicieli. Nie lubią samotności, dlatego należy dbać o nieustanne zapewnianie im towarzystwa.

Border Collie to psy pasterskie, wymagają dużej ilości ruchu, a ich wyjątkowa inteligencja stawia wyzwania przed właścicielem. Podczas spacerów, przed psami tej rasy należy nieustannie stawiać wyzwania. 

Border Collie

Wady i zalety Border Collie

Wady:

  • Częste skupianie się na poruszających obiektach, wynikające z instynktu pasterskiego. Skutkuje to chęcią pogoni za rowerami czy samochodami.
  • Wyjątkowa wrażliwość na bodźce dźwiękowe (np. fajerwerki)
  • Czasem fiksacja na aportowanie piłki.
  • Nieustanny nadmiar energii.

Zalety:

  • Inteligencja
  • Towarzyskość
  • Potrzeba ruchu, którą można wykorzystać podczas uprawiania różnych sportów.
  • Border Collie lubią dzieci i inne zwierzęta.

Żywienie i pielęgnacja

Border Collie to niezwykle aktywne psy, dlatego należy dobrać odpowiednią karmę, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Podczas intensywnych dni warto zwiększać porcje, a czasem zadbać o suplementację witamin i minerałów.

Pielęgnacja nie jest trudna, wystarczy regularne szczotkowanie (częstsze w okresie linienia) i rzadkie kąpiele w naturalnych preparatach.

Budowa i wygląd

Są to psy średniej wielkości, zwykle osiągają wzrost ok. 50 cm.  Mają mocne, umięśnione ciało. Są niezwykle sprawne i zwinne. Występują w dwóch wariantach – krótkowłosym i długowłosym. Najczęściej spotykane są Border Collie w umaszczeniu biało-czarnym, jednak nie jest to jedyny kolor tej rasy. Nosy zwykle są czarne lub brązowe. Ogon jest długi, nisko osadzony, a uszy często opadają do przodu.

Co warto wiedzieć przed zakupem Border Collie?

Koszt zakupu takiego pieska, z rodowodem to średnio 2 000 – 3 000 zł. Można kupić szczeniaka bez rodowodu, wtedy cena będzie zdecydowanie niższa, jednak zwiększa to ryzyko zakupienia obciążonego genetycznymi chorobami psa z pseudohodowli. Border Collie to rasa popularna w Polsce, więc jest łatwo dostępna.

Są to bardzo przyjacielskie psy, doskonale nadają się dla rodzin z dziećmi.

Border Collie lubią inne zwierzęta i dobrze czują się mieszkając z innymi gatunkami.

Średnia długość życia to 10 – 17 lat.