Bichon Frise

Bichon Frise to uroczy piesek do towarzystwa. Jego wesołe, a jednocześnie zrównoważone usposobienie świetnie współgra z umiarkowanym temperamentem. Zachwycać moje swoją piękną, kręconą sierścią, przypominającą watę cukrową. Od lat towarzyszy człowiekowi, jest idealnym towarzyszem do spacerów i wspólnych zabaw, a kiedy trzeba, grzecznie posiedzi na kanapie. Przyjrzyjmy się bliżej psom rasy Bichon Frise.

Pochodzenie gatunku

Ten piesek przypominający puszystą maskotę to jedna z najstarszych ras do towarzystwa. W przeszłości często towarzyszył żeglarzom i właśnie dzięki nim przedstawiciele pojawili się m.in. na Wyspach Kanaryjskich. Szybko stały się ulubieńcami dam, które perfumowały je i rozpieszczały w każdy możliwy sposób. Skradły serca również arystokracji hiszpańskiej.

Rasa cieszy się największą popularnością we Francji, Skandynawii, Belgii i Czechach. Ma swoich miłośników również w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, na Słowacji oraz Węgrzech. W Polsce pierwsi przedstawiciele pojawili się pod koniec lat 90. XX w.

Bichon Frise z włosami
Bichon Frise włosy

Ogólna charakterystyka rasy

Pieski rasy bichon frise to wesoły, otwarty pies, który chętnie towarzyszy człowiekowi. Pozytywnie nastawiony do wszystkich, doskonale wie jak poprawić humor domownikom. Chętnie oddaje się pieszczotom, z przyjemnością utnie sobie drzemkę na kolanach właściciela. Rasa ta nie gubi sierści, przez co zaliczana jest do psów z włosami, należy jednak pamiętać ,że wszystkie psy mają sierść lecz niektóre z nich po prostu jej nie gubią.

Ten bezproblemowy towarzysz równie dobrze dogada się z innymi zwierzętami domowymi, a obcych powita w sposób ufny i przyjazny. Jednocześnie jest psem dość temperamentnym i czujnym, więc możliwe jest, że obszczeka listonosza czy akwizytora, ale nie jest przy tym agresywny.

Ale bez obaw, szczeka tylko wtedy, gdy ma ku temu wyraźny powód. Dobrze, gdy w takich sytuacjach właściciel zachowuje się spokojnie i opanowanie – spokój udzieli się również pupilowi i szybko się uspokoi.

Wady i zalety Bichon frise

Wady:

  • może bywać męczący,
  • miewa swoje humory,
  • jasna sierść łatwo się brudzi,
  • wymaga regularnej pielęgnacji.

Zalety:

  • energiczny,
  • wesoły,
  • lubi pieszczoty,
  • chętnie towarzyszy człowiekowi przy różnych aktywnościach,
  • nie linieje,
  • długo żyje.

Żywienie i pielęgnacja

Tak samo jak inne psy, Bichon frise wymaga odpowiednio zbilansowanej diety. Większość piesków tej rasy nie jest zbyt wybredna, dlatego można wybierać spośród gamy karm dla psów. Świetnie sprawdzi się karma przeznaczona dla małych psów, w której krokieciki są dostosowane do niewielkich zębów i szczęk pupili.

Na rynku zoologicznym można znaleźć również zabawki oraz przekąski do pielęgnacji zębów, które warto stosować, by zapobiegać pojawieniu się kamienia nazębnego.

Włos okrywowy oraz podszerstek nie są zbyt wymagające w pielęgnacji. Ogromną zaletą jest to, że psy tej rasy nie linieją. U szczeniąt sierść powinna być szczotkowana co dwa tygodnie, aby pozbyć się zabrudzeń i kołtunów. W przypadku dorosłych psów – należy raz w tygodniu poddać sierść porządnej pielęgnacji.

Sierść psów powinna być regularnie strzyżona- zwłaszcza sierść przy oczach nie może być zbyt długa, gdyż może utrudniać widzenie i podrażniać oczy.

Bichon frise szczeniak

Budowa i wygląd

Bichon Frise jest niewielkim pieskiem, ważącym maksymalnie 6 kg, a jego wysokość w kłębie wynosi ok. 30 cm. Sierść, która jest wyłącznie biała, może osiągać długość 10 cm, jest cienka i jedwabista, miękka w dotyku. Ogon ma zagięty na plecy, jednak nie powinien być zakręcony.

Bichon Frise – najczęściej zadawane pytania

Cena bichon frise z rodowodem waha się między 3000 a 5000 zł, zaś bez rodowodu można znaleźć pieska już od 500 zł. W Polsce istnieje kilka sprawdzonych hodowli tej rasy.

Tak, pies świetnie nawiązuje relacje z dziećmi.

Tak, jest bardzo otwarty na inne zwierzęta domowe.

Żyje nawet do 18-20 lat.