Beagle

Beagle

pies beagle

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – wiele ludzi z całą pewnością zgodzi się z tym powiedzeniem. Na całym świecie jest około 340 ras psów. Pies beagle jest jedną z najpopularniejszych. W dalszej części tekstu dowiesz się skąd pochodzi rasa tych psów. Poruszymy tematy dotyczące pielęgnacji i prawidłowego żywienia naszego pupila. Zastanawiałeś się jakie są argumenty za posiadaniem Beagla? Poznasz je czytajac ten artykuł, wymienimy wady i zalety tego psiaka. Znajdziesz również cenne wskazówki i odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które pojawiają się przed zakupem psa tej rasy.

Pochodzenie i historia Beagle

Rasa najprawdopodobniej powstała w XIV wieku w Wielkiej Brytanii z krzyżówek francuskich psów gończych harrierów i terierów. Używana była do polowań na lisy oraz zające. Słowo beagle pochodzi z francuskiego i oznacza „otwarte gardło”. Przez organizację kynologiczną rasa została uznana w 1890 roku. Klub miłośników tej rasy powstał w Anglii w 1895 roku.

Charakterystyka ogólna rasy

Pies beagle należy do ras średnich. Osiągają do 40 centymetrów w wysokości i ważą około 10 kilogramów. Należy do grupy psów gończych, posokowców oraz psów typu wyżłowatego. Charakteryzuje go mocna i krępa budowa. Jest wesoły, łagodny towarzyski oraz wysportowany. Najlepiej czuje się w domu z dużym ogródkiem. Są psami terapeutycznymi oraz policja stosuje je w poszukiwaniu narkotyków albo na lotniskach.

Szczeniak beagle

Budowa i wygląd Beagla

Beagle są najmniejszymi przedstawicielami psów gończych. Mają prosty grzbiet, głęboką klatkę piersiową, brzuch średnio podkasany. Ich głowa jest średniej wielkości, bez zmarszczek oraz fałd. Kufa nie jest spiczasta. Nos u psów jasno umaszczonych może być jaśniejszych niż zazwyczaj. Kolor oczu beaglów jest najczęściej ciemnobrązowy albo orzechowy. Charakterystyczne długie uszy zwisają wzdłuż policzków. Mają krótkie, umięśnione nogi oraz muskularne uda. Posiadają skłonności do nadwagi, dla tego trzeba im zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

Krótka sierść sprawia, że beagle mało linieją. Dopuszczalne jest każde umaszczenie. Najczęściej spotyka się psy dwukolorowe (żółto-białe, brązowe-białe, czerwono- białe) albo trójkolorowe (czarny, brązowy i biały).

Pielęgnacja i żywienie Beagle

Beagle jako pies łowczy ma niepohamowany apetyt. Absolutnie nie można go dokarmiać między posiłkami. Posiadają one skłonności do tycia, tak więc mimo tego że, mają szybki metabolizm, spalają szybko energię – potrzebują jeść często, ale mało. Wskazane jest podawanie im preparatów wapniowo-witaminowych. Warto podawać im również preparaty z biotyną podczas linienia.

Pielęgnacja jest bardzo prosta. Wystarczy wyczesać psa raz w tygodniu gumową rękawicą lub szczotką. Na co dzień zaleca się przecierać go wilgotnym ręcznikiem, w celu usunięcia kurzu oraz martwej sierści. Warto zwracać co jakiś czas uwagę na czystość uszu, stan uzębienia oraz długość pazurów.

Wady i zalety

Wady: 

 • Skłonność do tycia,
 • Skłonność do infekcji,
 • Skłonność do padaczki, dysplazji i chorób oczu,
 • Ze względu na silny instynkt łowiecki, nie powinno się ich spuszczać ze smyczy,
 • Nie nadają się do stróżowania,
 • Wymagają bardzo dużo uwagi.

Zalety: 

 • Towarzyskie,
 • Inteligentne,
 • Wytrzymałe,
 • Łatwe w tresurze,
 • Prosta pielęgnacja,
 • Tolerancyjne.

Beagle -najczęściej zadawane pytania

Beagle cena

Pies beagle jest bardzo popularny w Polsce, w związku z tym nie ma najmniejszeog problemu z jego zakupem. Warto dokonać zakupu w sprawdzonych hodowlach ale wiąże się to oczywiście z wyższym kosztem. Ceny zaczynają się od 1000 zł do nawet 4000 zł z rodowodem i papierami z zarejstrowanych hodowli.

Jeżeli pies jest wychowywany z dziećmi od szczeniaka, może być ich to najlepszy przyjaciel! Beagle są energiczne i mają dużo energii do zabawy z całą pewnością będą dobrym towarzyszem dla naszych dzieci. Są psami łagodnymi i przyjaznymi z natury.

Jeżeli pies jest wychowywany z kotem od szczeniaka, nie stanowi to żadnego problemu.

Przeważnie psy tej rasy żyją 12-16 lat.