Ankita Inu

Akita inu

Pies Ankita Inu

Akita Inu to dumny i pewny siebie pies. Jednocześnie jest spokojny i czuły dla swojego właściciela. Dlatego świetnie sprawdzi się dla doświadczonych hodowców, konsekwentnych i świadomych zarówno zalet, jak i wad tej wspaniałej rasy.

Akita Inu – pochodzenie gatunku

To naprawdę niezwykle ciekawa historia. Akita inu pochodzi z północnej części Japonii. Początkowo przeznaczona do walk psów i polowania na grubą zwierzynę, obecnie traktowana jest jako ceniona rasa rodzinna i domowa. Przodkowie obecnej akity istniały w Japonii już 5000 lat temu i według przekazów towarzyszyły samurajom w ich podróżach i walkach. Do tej pory w Japonii cieszą się bardzo dużym szacunkiem. Rasa akita jest uznana za dziedzictwo kulturowe Japonii, a rząd dotuje hodowle rasy tych psów.

Ogólna charakterystyka rasy Akita Inu

Pies akita inu to samotnik i indywidualista. Ale wbrew pozorom to ogromna zaleta, ponieważ pies, chociaż przywiązuje się do właściciela i lubi jego obecność, potrafi przez dłuższy czas poleżeć w spokoju. I nawet woli takie spokojne kąciki – głośnie spotkania towarzyskie i psie wybiegi to nie miejsce dla niego. Lubi za to ciche wieczory, kiedy może poleżeć u boku swojego właściciela. Nie ma szczególnie wysokiej potrzeby ruchu, ale jeśli nie ma dostępu do ogrodu, potrzebuje spacerów. Cierpliwie i przyjaźnie odnosi się do znanych sobie osób, ale nie jest szczególnie pozytywnie nastawiony co do obcych. Wymaga wczesnej socjalizacji. Ze względu na swój pierwotny charakter akita może wydawać się oporna, jednak w rzeczywistości jest dość wrażliwa.

Budowa i wygląd psów Akita Inu

Akita należy do szpiców, ale nie przypomina ich za bardzo wyglądem. A zwłaszcza rozmiarami, ponieważ psy dorastają do 70 cm w kłębie. A to tworzy akity zdecydowanie najwyższymi szpicami. Mają muskularną, krępą budowę ciała, która sprawia, że wyglądają bardzo dostojnie. Cechą charakterystyczną dla tej rasy są ciekawe, trójkątne uszy i mocno zwinięty ogon, który psy noszą na plecach. Sierść jest najczęściej bułana lub sezamowa, czyli czerwonawa z czarnymi końcówkami. Uznawane jest także umaszczenie wyraźnie pręgowane.

Ankita Inu pies

Akita inu – wady i zalety

Zalety akita inu to nie tylko te związane z ich przyjaznym, eleganckim wyglądem. Przede wszystkim dotyczą jego charakteru. Lista zalet tej rasy jest bardzo długa:

 • Spokojne usposobienie,
 • Nienarzucanie się właścicielom,
 • Szybkość uczenia się,
 • Czułość i przywiązania do właściciela i dzieci,
 • Zdolności łowcze.

Jednak rasa ta nie nadaje się do wszystkich domów. Wymaga doświadczonego i konsekwentnego właściciela, dlatego że nie jest pozbawiona wad:

 • Strachliwość i nieufność wobec obcych,
 • Zaborczość w stosunku do właściciela,
 • Brak tolerancji dla innych psów, zwłaszcza obcych,
 • Niechęć do zabawy i ruchu,
 • Upartość i ignorowanie niektórych poleceń,
 • Nie nadaje się na pierwszego psa dla rodziny.

Żywienie i pielęgnacja psów Akita

Akita sam świetnie dba o swoją toaletę, dlatego pielęgnacja nie sprawia większych problemów. Wymaga oczywiście systematyczności. Psy tej rasy nie przepadają za tarzaniem się w błocie czy wchodzeniem w kałuże, dlatego częste kąpiele nie są konieczne. Wiosną i jesienią akity bardzo mocno linieją, dlatego mogą wymagać systematycznego, nawet codziennego, wyczesywania. Najlepiej sprawdzi się tradycyjne pożywienie – w końcu to rasa pierwotna, dlatego gotowanie w domu lub surowe mięso będą najlepszym wyborem. Pies powinien dostawać trzy posiłki dziennie – lżejsze w ciągu dnia i bardziej obfite wieczorem. Warto zapewnić mu także podwyższoną miskę, by zapewnić lepsze trawienie, ponieważ akity są podatne na skręt żołądka.

Cena akinta inu

Akita inu – pytania i odpowiedzi

Szczeniaki z hodowli zarejestrowanej to koszt około 2500-3000 zł. Za najlepsze osobniki płaci się już mniej więcej 4000 zł, za psy bez rodowodu około 1000 zł. W Polsce nie są to szczególnie popularne psy, a liczba hodowli nie jest duża, dlatego nie jest łatwo go znaleźć.

Akita Inu dobrze współpracuje z dziećmi, lubi ich towarzystwo i dobrze je znosi, ale pod warunkiem, że je zna. Jest nieufny w stosunku do obcych ludzi, także tych małych.

Akita Inu może mieszkać z kotem pod jednym dachem, ale najlepiej jeśli będzie się do niego przyzwyczajać od małego.

Przecięta długość życia psa Akita to 11-15 lat.