Duże psy

10 dużych i największych psów świata!

Gdy przechodzi obok nas człowiek prowadzący na smyczy dużego doga niemieckiego, patrzymy na ten widok z zachwytem. Piękny smukły pies sięga łbem pod pachę swego właściciela. Jesteśmy pełni podziwu. Nasza reakcja zmienia się, gdy stajemy oko w oko z samotnie puszczonym psem olbrzymem.

Pojawia się strach i obawa, czy aby nie zrobi nam krzywdy. Oprócz doga niemieckiego są także inne rasy zaliczane do dużych ras psów.

dog niemiecki

Dog niemiecki – największy pies świata

Tego bojowego psa wyhodowano w Niemczech. Piękny molos w typie doga miał za zadanie polować na duże ssaki. Jego piękne smukłe ciało, szybkość i bystrość spowodowała, iż stał się pożądanym psem do pilnowania domu i zagrody. Doskonale pilnuje obejścia i broni swego pana. Wspaniale zdał egzamin także jako pies – towarzysz. Wyrasta na bardzo dużego psa. Dorosły osobnik może mierzyć w kłębie 72-110 cm i ważyć 75-90 kg.

Mastif angielski

Mastif angielski – masywny kolos

Nieco niższy od doga niemieckiego, przewyższający go ciężarem ciała, mastif angielski również zalicza się do największych ras psów.  Jego sylwetka jest masywna, co odzwierciedla się również w jego kilogramach, przekraczająca setkę. Wyhodowany został na potrzeby stróżowania i bardzo dobrze wywiązuje się z tej roli. To także znakomity towarzysz człowieka. Jego poczciwe spojrzenie sprawia wrażenie bardzo mądrego psa. Dorosły pies mierzy 70-90 cm wzrostu w kłębie. Waga to 75-120 kg.

Owczarek kaukaski

Owczarek kaukaski – silny długowłosy  postrach okolicy

Kolejny największy pies, doskonały obrońca i stróż, który budzi respekt wśród ludzi. Pochodzi od mastifa tybetańskiego i jest najstarszą rasą psów pasterskich. Wyhodowany na Kaukazie. Pomimo łagodnego wyglądu potrafi być agresywny, jeżeli trafi na nieodpowiedniego pana. Niedoświadczony właściciel może sobie nie poradzić z takim psem na spacerze.

Zwierzę ma silny dominujący charakter i zdarza mu się nieposłuszeństwo wobec pana. Skutki mogą być drastyczne (np. pogryzienie przechodnia). W kłębie osiąga 64-78 cm, natomiast jego ciężar waha się od 50 do 100 kg.

Akbash pies turecki

Akbash – turecki pies pasterski

W Turcji największym psem jest akbash. Cały biały pies to chart i molos w jednym. Doskonały stróż i wielki postrach przechodniów. Wspaniale pilnuje zagrody. Niestraszny mu nawet niedźwiedź, więc cóż dla niego człowiek? Żaden złodziej nie wtargnie się na posesję. Dobrze prowadzony jest łagodnym towarzyszem, bardzo wiernym, ale jeżeli zostanie rozjuszony, potrafi być bardzo niebezpieczny. Ma w kłębie 73-83 cm wzrostu i osiąga wagę 36-60 kg.

Pies Komondor

Komondor – „frędzlowaty” stróż

Największa rasa psów węgierskich zaliczana do psów stróżujących pasterskich. Jak każda rasa stworzona do pilnowania owiec lub bydła albo polowań ma w swych genach pierwotne cechy dominującego charakteru i skłonności do nieposłuszeństwa. Jego długa sierść to jak grube frędzle koca. Dredy tworzą się same. Nie trzeba psa czesać, jedynie rozdwajać kudły ręcznie. Jest dużym psem, osiągającym wysokość w kłębie 70-80 cm. Waży 49-52 kg.

Wilczarz_irlandzki

Wilczarz irlandzki o zdolnościach łowieckich

W Irlandii największym psem jest wilczarz irlandzki. Wyhodowano go w celu polowań na zwierzynę, głównie na wilki i jeleniowate. Nieustraszony wielki chart obecnie stał się psem towarzyskim z racji jego zrównoważonego charakteru i wierności. Nie należy jednak go rozdrażniać. Żaden pies tego nie lubi, nie tylko wilczarz. Z dziejów historycznych wynika, iż pies ten istniał już przed naszą erą. Liczy sobie 71-79 cm wzrostu w kłębie i 40,5-54,5 kg wagi.

Czarny rosyjski terrier

Czarny terier rosyjski – kudłaty „węgiel”

Terier rosyjski to pinczer i sznaucer w jednej postaci. Został zaliczony do psów obronnych i największych ras psów. Wyhodowany w Rosji za czasów Stalina. Z tego względu potocznie czarny terier nazywany jest psem Stalina. Hodowla miała na celu wykreowania psa uniwersalnego.

Z wielokrotnego krzyżowania udało się znaleźć rasę, która ma zrównoważony charakter, łatwo przyswaja naukę, dzięki czemu pies może być przystosowany do różnorodnych zadań. Gdy czas na obronę, rusza do ataku natychmiast, bez zastanawiania się. Mierzy 66-75 cm wzrostu w kłębie i waży 45-60 kg.

Dog. z bordeaux

Dog z Bordeaux – francuski molos

Wyhodowany we Francji dog, pierwotnie służył jako bojowy pies do polowań i stróżowania. Obecnie chętnie trzymany jest przez ludzi dla towarzystwa. Hodowla skierowana została na prokreację jedynie psów łagodnych i towarzyskich. Nadal jednak ten największy pies może pełnić funkcję stróża. Jego poczciwa morda i zatroskane czoło (liczne marszczenia) wzbudzają zaufanie. Jego wysokość to 58-68 cm w kłębie. Osiąga 45-55 kg wagi.

Boerboel

Boerboel – silny, duży pies z RPA

Doskonały pies stróżujący, a także wspaniały towarzysz, który bardzo przywiązuje się do właściciela. Lubi dominować, jednak można tę cechę utemperować odpowiednim wychowaniem. Pies ma skłonności do ataków na ludzi, dlatego może stać się niebezpieczny dla otoczenia, jeżeli zaniedbane zostanie socjalizowanie szczeniaka.

Borboel należy do największych psów z południowej Afryki. Takiego psa wprowadził do swej powieści „W pustyni i w puszczy” Henryk Sienkiewicz. Na imię miał Saba. Wzrost boerboel to 61-66 cm wysokości w kłębie. Waga to 60-80 kg.

dog argentyński

Dog argentyński – biały łowca pum

Argentyna może poszczycić się największą rasą psów z rodziny doga. Pies ten został wyhodowany po to, by polował na pumy i inne duże zwierzęta. Brakuje mu smykałki stróża, dlatego nie zda egzaminu w pilnowaniu podwórka.

Doskonale współpracuje z człowiekiem i chętnie mu służy. Bezgranicznie ufa swemu panu. Jako nieliczny pies, który węszy wiatrem, nie zaś tropem. Duży pies ma 58-60 cm w kłębie. Waży 45-65 kg.

Największe rasy psów nadają się do dużych domów z możliwością wychodzenia na spore podwórze. Małe domy bez ogrodu oraz mieszkania w blokach to miejsca wyłącznie dla małych piesków.

Olbrzymie psy w szczególności były przysposabiane do stróżowania, zaganiania lub polowania. Należy mieć świadomość, iż największe rasy psów to także najsilniejsze i najcięższe zwierzęta.

Potrzebują dobrych zrównoważonych właścicieli z doświadczeniem. Nie można pozwolić na to, aby pies sam podejmował decyzje, wyrywał się ze smyczy i atakował ludzi.